نصرالله، خط بطلانی بر تلاشها برای اختلاف‌افکنی میان امل و حزب الله کشید

تهران - ایرنا - اختلاف نظرهای اخیر در لبنان بر سر تغییر و یا پاسخگویی رییس کل بانک مرکزی این کشور به خاطر سقوط ارزش پول ملی و افزایش قیمتها،‌ بهانه‌ای برای «احزاب ۱۴ مارس» ایجاد کرد تا تلاش کنند بین «حزب الله» و «جنبش امل» از پیشروترین جنبش‌های مقاومت لبنان اختلاف‌افکنی ایجاد کنند، اما سخنان دیروز دبیرکل حزب الله خط بطلانی بر این تلاش‌ها کشید.

تداوم کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی لبنان در مقابل ارزهای خارجی به ویژه دلار و گرانی‌های نگران‌کننده کالاها و خدمات در این کشور باعث شد تا نوک حمله به سمت «ریاض سلامه» رییس کل بانک مرکزی لبنان که مورد حمایت آمریکا و گروههای مخالف مقاومت است، نشانه رود، بگونه ای که نخست‌وزیر این کشور هفته پیش اعلام کرد که بانک مرکزی شکاف‌های عمیقی در زمینه‌های عملکرد، سیاست‌ها و شفافیت‌های مالی و پولی دارد و باید رییس کل آن پاسخگوی عملکرد خود و اقدام برای جلوگیری از تداوم سقوط آزاد پول ملی این کشور باشد و در صورت لزوم از مسوولیت خود کناره‌گیری کند.

موضوع برکناری رییس کل بانک مرکزی در هیات دولت لبنان نیز به رای گذاشته شد و همه وزیران به استثنای دو وزیر متعلق به جنبش امل به رهبری «نبیه بری» با آن موافقت کردند، البته آن دو وزیر نیز اعلام کردند که در صورت مشخص شدن تقصیر رییس کل بانک مرکزی، هیچ‌کس در کنار او نخواهد بود.

اما همین موضوع طی روزهای بعد از آن دستاویزی شد از سوی مخالفان دولت برای زیر سووال بردن اتحاد و همبستگی دو جنبش مهم و تاثیرگذار امل و حزب الله به ویژه در این زمینه .

بسیاری از مخالفان خط مقاومت و متمایل به غرب در لبنان دست بکار شدند و این اقدام را به نوعی جدایی و تفرقه بین این دو جنبش که از آنها به عنوان "‌دو قلوی شیعه" نام می‌برند، قلمداد کردند تا با این اقدام در جریان تلاش‌ها برای مبارزه با فساد که دولت نوپای این کشور به نخست‌وزیری «حسان دیاب» و با حمایت رییس جمهوری «میشل عون» و همچنین جنبش‌های امل و حزب الله از یک سو و تمامی سران احزابی که به نوعی خود را در این مبارزه در کنار دولت می‌دانند، از سوی دیگر، جدایی اندازند.

اما سخنان دیروز «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در این زمینه به تمام این تلاش‌ها پایان داد. وی تاکید کرد که رابطه امل و حزب الله عالی است و گرچه برخی احزاب داخلی و خارجی تلاش می‌کنند بین این دو جنبش مهم و تاثیرگذار جدایی افکنند، اما ما این اجازه را نخواهیم داد و سعی آنها را به شکست خواهیم کشاند و جلوی فتنه را خواهیم گرفت.

دبیرکل حزب الله خاطر نشان کرد که ممکن است دو جنبش در برخی مسایل اختلاف نظرهایی داشته باشند که این موضوع امری طبیعی است اما هیچگاه چنین مسایلی منجر به تقسیم و یا جدایی بین این دو جنبش نخواهد شد.

نصرالله در این سخنان همچنین بانک مرکزی لبنان را متهم کرد که در جریان امور بانکی خود در خصوص حزب الله از نیات و خواسته‌های آمریکا پیروی کرده است . شاهد این گفته دبیرکل حزب الله سخنان صریح «ریاض سلامه» رییس بانک مرکزی لبنان است که ( به ویژه خطاب به آمریکایی‌ها )‌ گفته، نبرد اصلی من با حزب الله است .

این بانک تحریم‌های آمریکا علیه اعضای حزب الله را عملی کرده و با این اقدام به تحریم‌های واشنگتن علیه بخشی از حاکمیت لبنان که مورد پذیرش ملت این کشور و دیگر دولت‌های منطقه و جهان است، مشروعیت داده است.

نصرالله تاکید کرد که با این حال ما هیچ اقدامی علیه بانک مرکزی که با ما مانند دشمن برخورد کرده، نداشته و نخواهیم داشت، زیرا در صدد انتقام گرفتن نیستیم، ولی مردم لبنان و مسوولان کشور می‌دانند که بانک مرکزی، دولت را در کارزار مهم مبارزه با فساد یاری نکرده است .

جنبش‌های امل و حزب الله همواره در مسایل و موضوعات مختلف لبنان به ویژه در زمینه مقاومت در برابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی و مسایل سیاسی و انتخابات هم رای و هم نظر بوده‌اند و به قول سران این دو جنبش، آنان مانند «شمشیر ذوالفقار» علیه دشمنان لبنان عمل کرده‌اند .

ائتلاف مهم این دو جنبش و همراهی برخی احزاب سیاسی حامی خط مقاومت در لبنان در آخرین انتخابات پارلمانی در این کشور باعث روی کار آمدن مجلس و دولتی قدرتمند شد که توان رخنه و تاثیرگذاری آمریکا و دشمنان لبنان به آن را سلب کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =