پالایشگاه شازند رتبه نخست بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور را کسب کرد

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت پاداش نفت امام خمینی(ره) شازند گفت: این واحد پالایشگاهی بین ۹ پالایشگاه نفت کشور به لحاظ وضعیت بهینه مصرف انرژی در جایگاه نخست قرار گرفت.

«غلامحسین رمضان‌پور» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: بر اساس گزارش نظارت بر اجرای استانداردهای تعیین مصرف انرژی در فرآیندهای تولید پالایشگاه نفت ( متناظر با استانداردهای ملی ۱۳۳۶۹ ) شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، بهینه ترین مصرف انرژی را در طول ۶ سال ارزیابی مستمر داشته است .

وی ادامه داد: میزان مصرف مجموع واحدهای پالایش نفت کشور در ۶ سال مورد نظر برابر با ۹۶۶،۲۹۰،۴۵۷ واحد بشکه نفت (BOE) بوده است و بر این اساس هرچند مصرف انرژی تمامی پالایشگاه های نفت کشور در حد معیار مصرف انرژی تعیین شده در استاندارد ملی ۱۳۳۶۹ قرار دارد اما پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند با بهینه ترین میزان مصرف انرژی در صدر جدول ارزیابی قرار گرفته است.

مدیرعامل پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند اظهار داشت: پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر بنزین یورو چهار پارسال در این واحد پالایشگاهی تولید شد که حدود ۲۰ درصد نیاز سوخت کشور را تامین کرده و بخش عمده آن در استان‌های تهران، البرز و مرکزی به مصرف رسیده است.

رمضان‌پور بیان کرد: ۶۱۰ میلیون لیتر بنزین سوپر و سه میلیارد و ۷۵۰ میلیون لیتر گازوییل پارسال در شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند تولید و در نقاط مختلف کشور و استان مرکزی توزیع شد.

وی اضافه کرد: خوراک شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند پارسال بیش از ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون لیتر بود که به مشتقات مختلف نفتی تبدیل و به نقاط مختلف کشور ارسال شد. 

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند گفت: با وجود شیوع ویروس کرونا تولید به‌ هیچ عنوان در این واحد پالایشگاهی متوقف نشده و روزانه بیش از ۱۶ میلیون لیتر بنزین در این واحد تولید می‌شود.

شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) تولیدکننده بنزین یورو ۴ و یکی از مهمترین پالایشگاه های نفت کشور است که به‌عنوان بزرگترین پالایشگاه تک واحدی ایران در سال ۱۳۷۲ با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه‌اندازی شد.

این شرکت نخستین پالایشگاهی است که کار مطالعه و عملیات اجرای آن بعد از انقلاب اسلامی و در نخستین سال بعد از جنگ تحمیلی آغاز شد.

ظرفیت این پالایشگاه پس از مدتی با تلاش و کوشش نیروهای متعهد و متخصص به ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =