اشرف غنی:کشورهای عضو جنبش عدم تعهد برمقابله مشترک با کرونا تاکید کردند

کابل - ایرنا - محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان بعد از ظهر امروز از طریق ویدئو کنفرانس با گروه تماس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بر هماهنگی بیشتر برای مقابله با ویروس کرونا تأکید کردند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان در اطلاعیه‌ای نوشت که این کنفرانس ویدئویی، ابتکار الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان برگزار و در آن شماری رهبران عضو این جنبش سخنرانی کردند.

علی اف در این نشست از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد خواست تا در هماهنگی، همبستگی و اتحاد با چالش های ناشی از ویروس کرونا مبارزه کنند و تلاش های خود را در این رابطه منسجم سازند.

وی همچنان از اقدام های  دولت باکو در راستای مقابله با ویروس کرونا یاد آوری کرد و افزود که بینن کشورهای عضو جنبش عدم تعهد نسبت به هر زمان دیگر همبستگی و اتحاد بخاطر فایق آمدن با این چالش، محسوس است.

همچنین آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  از ابتکار کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بخاطر برگزاری این نشست قدردانی کرد و  گفت: کوید ۱۹ زندگی میلیون ها انسان را در جهان آسیب رسانیده و برای مقابله با آن به تلاش های هماهنگ در سطح جهان نیاز است .

وی با یادآوری اینکه سازمان بهداشت جهانی با تمام کشورها بخاطر مقابله با ویروس کرونا کار می کند، از جهانیان خواست تا مشکلات اجتماعی و اقتصادی خود را مدیریت کنند.

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز در قالب ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد و درباره بسیج و هماهنگ کردن تلاش های جهان در امر مبارزه با ویروس کرونا و همکاری این اتحادیه برای مقابله با آن گفت.

اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان هم در این نشست گفت که پیامدهای منفی ویروس کرونا برای جهان به ویژه کشورهای جنبش عدم تعهد نیازمند پاسخ جمعی و قوی از طریق تلاش های مشترک، پذیرش سختی ها، ترویج روحیه هبستگی و راهبرد مبتنی بر همکاری در سطح منطقه ای و بین المللی است .

وی ادامه داد که برای محافظت از دستاوردهای جمعی جنبش عدم تعهد در راستای مبارزه با فقر، گرسنگی، محرومیت، نابرابری و بی‌ثباتی باید اراده قوی داشته باشیم.

رییس جمهوری افغانستان درباره مبارزه با این ویروس در کشورش گفت که مشورت ها ما را قادر می کند که آسیب پذیری های جامعه خود را تشخیص و انتظارات شهروندان خود را که از دولت‌ها دارند، بدانیم.

غنی از کمک های جهانی و منطقه‌ای به افغانستان تقدیر کرد و ادامه داد: تمام توجه خود را بر تلاش‌ها برای مقابله با مرحله احتمالی گسترش و به تعقیب آن مراحل آرامش و بازگشت به وضعیت عادی، متمرکز کردیم .

رییس جمهوری افغانستان گفت که مردم کشورش آسیب زیادی از جنگ ۴۰ ساله نیابتی متحمل شده اند، می خواهند کشور شان به بستر همکاری های منطقه‌ای و بین المللی بدل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =