متروی تهران- پردیس امسال کلنگ‌زنی می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید دغدغه بزرگ شهرهای جدید را حمل و نقل آن اعلام کرد و گفت: امسال کلنگ ساخت متروی تهران- پردیس به زمین خواهد خورد.

«حبیب‌الله طاهرخانی» امروز در مراسم کلنک زنی بیش از ۱۴ هزار واحد مسکن ملی فرهنگیان، افزود: در این پروژه ۲۹ پارک و فضای سبز، هفت درمانگاه، ۳۷ مجموعه ورزشی و ۱۱ مرکز فرهنگی در شهرهای جدید ساخته خواهد شد که امیدواریم با این اقدامات جذابیت سکونت در شهرهای جدید را افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید،  ادامه داد: بیشتر ساکنان شهرهای جدید، محل اشتغالشان در کلانشهرها یا شهرهای مادر است و دسترسی آسان به کلانشهرها مشکل عمومی بیشتر شهرهای جدید است.

 وی، گسترش حمل و نقل ریلی را اولویت اول خواند و گفت: از این رو، سال گذشته متروی کرج به شهر جدید هشتگرد افتتاح شد ضمن اینکه تا سال ۱۴۰۰ خط آهن اصفهان به شهر جدید بهارستان نیز تکمیل می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای عملیات ساخت خط متروی شهر جدید پرند به فرودگاه امام خمینی، گفت: امسال کلنگ اجرای ساخت متروی تهران - پردیس به زمین خواهد خورد؛  این خط ریلی به بازار مسکن تهران و پردیس کمک خوبی خواهد کرد.

طاهرخانی، سهم این شهرها از طرح اقدام ملی مسکن را ۲۰ هزار واحد عنوان و اظهار کرد: ساخت ۷۰ هزار واحد از این تعداد در شهرهای جدید آغاز شده که به سه روش این عملیات انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: اصلی‌ترین روش اجرای طرح ملی مسکن در شهرهای جدید به روش مشارکت با بخش خصوصی است به گونه‌ای که زمین و پروانه ساختمانی را شرکت عمران شهرهای جدید ارائه می‌دهد و بخش خصوصی هزینه ساخت را پرداخت می‌کند. در نهایت بر اساس آورده، سهم هر یک از طرفین مشخص خواهد شد.

وی به آغاز ساخت ۱۲ هزار و ۸۰۰ واحد مسکن مشارکتی در شهرهای جدید با مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: ساخت ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز در مرحله انعقاد قرار داد است. کل مسکن‌های مشارکتی طرح ملی مسکن در شهرهای جدید ۵۰ هزار واحد است که ساخت ۲۵ هزار واحد آن کلید خورده و تا قبل از پایان سال جاری نهایی می‌شود.

طاهرخانی گفت: اگر هزینه ساخت هر یک از واحدها ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شود، امسال می‌توانیم ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی را در شهرهای جدید به حوزه ساخت و ساز منتقل کنیم.

وی جامعه هدف شهرهای جدید را طبقات متوسط عنوان کرد و افزود: مسکن لوکس در مجموعه شهرهای جدید ساخته نمی‌شود و برای سرمایه‌گذاران نیز جذابیت ندارد.

طاهرخانی در خصوص زمان تعیین مالکیت واحدها گفت: پس از تکمیل اسکلت و زدن سقف‌ها که واحدها جداسازی می‌شود، فرآیند پیش‌فروش از سوی سرمایه‌گذار و شرکت عمران شهرهای جدید آغاز خواهد شد. سهم شرکت شهرهای جدید نیز به کسانی که در ثبت‌نام اخیر طرح ملی مسکن نام‌نویسی کرده بودند، تعلق می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: اعمال محدودیت قیمت‌گذاری برای سرمایه‌گذار از سوی دولت وجود ندارد چون جذابیت سرمایه‌گذاری را از دست خواهد داد ولی مدل‌های دیگر ساخت‌وساز در راستای اجرای طرح ملی مسکن داریم که می‌توانیم قیمت‌گذاری را در آنها اجرا کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =