سامانه ژئوماتیک ضدکرونا در آینده نزدیک رونمایی می‌شود

تهران-ایرنا- رییس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع از طراحی سامانه ژئوماتیک ضدکرونا برای شناسایی این ویروس در افراد مبتلا با استفاده از ابزارهایی مثل مچ‌بند و مودم سلامت هوشمند با قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن، ضربان قلب و اکسیژن خون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، رضا اله‌ورن با تشریح عملکرد این سازمان در خصوص مبارزه و کنترل شیوع بیماری کرونا در کشور اظهار داشت: وزارت دفاع در چارچوب وظایفی که ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور و همچنین قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) نیروهای مسلح به عهده آن گذاشته بود از دو ماه قبل اقدام به تولید کیت‌های تشخیصی مولکولی PCR کرد و پس از دریافت تأییدیه‌های لازم از مبادی ذی‌ربط و انستیتو پاستور ایران این کیت‌ها را به تولید انبوه رساند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۶ هزار نمونه با این کیت‌ها در مراکز درمانی نیروهای مسلح انجام شده است، گفت: از این تعداد نمونه‌گیری،  ۵۰۰ نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رییس اداره بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع حساسیت ۹۵ درصدی و  اختصاصی بودن صددرصدی  و قابلیت بسیار خوبِ تشخیصی  را از مشخصات این کیت‌ها عنوان کرد و افزود: وزارت دفاع از توان تولید روزانه ۳۰ تا ۵۰ هزار عدد کیت تشخیصی کرونا در مجموعه خود برخوردار است.  

اله‌ورن با اشاره به استفاده از  کیت‌های ساخت وزارت دفاع در مراکز درمانی نیروهای مسلح گفت: چنانچه تقاضایی از مجموعه بهداشت و درمان کشور داشته باشیم، آماده در اختیار گذاشتن این کیت‌ها به مجموعه درمانی کشور هستیم و اخیراً نیز تعدادی از این کیت‌ها را به همراه سایر اقلام بهداشتی تخصصی ویژه کادر درمان تحویل کشور افغانستان دادیم.
وی با بیان اینکه کشور ما  در مدیریت این بیماری نسبت به سایر کشورها بسیار موفق عمل کرده است، افزود:  شرایط تحریمی ۴۰ ساله علیه ملت ما و استرس‌های متفاوت ناشی  از این موضوع باعث شد کشور ما در مدیریت این ویروس عملکرد خوبی داشته باشد.

رییس مرکز بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع با بیان اینکه ایران تجربه گران‌سنگ ۸ سال دفاع مقدس را در کارنامه خود دارد، افزود: وزارت دفاع و نیروهای مسلح با اتکا به ظرفیت‌های داخلی و خودکفایی در عرصه دفاعی، از آمادگی لازم برای برخورد با انواع تهدیدات برخوردار است و باید این  آمادگی را برای مقابله با تهدیدات احتمالی غیر زیستی، شیمیایی، هستهای و تهدیدات نوین حفظ و ارتقا دهد.

اله‌ورن با بیان اینکه وزارت دفاع تاکنون سه میلیون ماسک N۹۵ و سه میلیون و ۵۰۰ هزارلیتر مواد ضدعفونی تحویل مراکز درمانی داده است، گفت:  این وزارتخانه علاوه بر اقلام ضروری،  تا کنون ۱۲۰هزار دست لباس حفاظت فردی،  ۶۰۰ مانیتور و ساکشن، ۴۰ دستگاه اسکنر حرارتی و تعداد زیادی لباس‌های فشار مثبت و برانکارد ویژه حمل مصدوم را نیز در اختیار مراکز درمانی و سایر مراکز در کشور قرار داده است.

وی تصریح کرد: سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح  سامانه ژئوماتیک ضدکرونا با هدف شناسایی اقدامات مکانی در خصوص پایش و رصد ویروس کرونا طراحی کرده است که از قابلیت‌های اطلاعات و تحلیل‌های مکانی جهت رصد، پایش و کنترل اپیدمی‌ها از جمله کرونا استفاده می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه سامانه مزبور با کمک ابزارهایی مثل مچ بند و مودم سلامت هوشمند با قابلیت اندازه‌گیری دمای بدن، ضربان قلب و اکسیژن خون، موارد مشکوک به کرونا را شناسایی می‌کند، گفت: در آینده نزدیک با رونمایی از این دستاوردها، اطلاعات دقیق‌تری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

اله‌ورن با اشاره به تولید روزانه حدود ۳۰ دستگاه ونتیلاتور در کشور تصریح کرد: بر اساس وظیفه‌ای که به عهده وزارت دفاع گذاشته شد، این سازمان با بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان،  تولید ونتیلاتور را در مجموعه خود آغاز کرده است زیرا امکان دارد با موج‌ جدیدی از این ویروس در ماه‌های آینده مواجه شویم و بر همین اساس ما به یک ذخیره راهبردی در این خصوص نیازمندیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha