مشکل امروز کشور نظام بانکی است

تهران- ایرنا- نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با تصویب لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور، مشکل اساسی را نظام بانکی عنوان کرد و گفت: کاش به جای تصویب این لایحه، نظام بانکی را اصلاح می‌کردیم.

حجت الاسلام «علیرضا سلیمی» روز دوشنبه در جلسه علنی مجلس در مخالفت با طرح چهار صفر از پول ملی، گفت: صرفا می‌خواهیم واحد پول را اصلاح کنیم. ماهیت پول، و نرخ برابری آن پول اشکال دارد.

نماینده مردم محلات در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه جلوی رشد نقدینگی را باید گرفت، اظهار کرد: این واحد نقدینگی سرسام آور باعث کاهش ارزش پول ما شد. تبصره ۲ دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره‌گذار» نامیده می‌شود می‌گوید اما مشخص نشده در عرض این سه سال تکلیف تولید کننده و کارخانه دار به چه شکل است.  کشور در وضعیت اضطراری از حیث اقتصادی به سر می‌برد وقتی واحد پول تغییر یافت مردم بدون شک آن حد بالا را می گیرند و تورم سرسام آور خواهد شد.

سلیمی ادامه داد: به جای این کاهش صفرها از واحد پول، کاش طرحی امروز برای کنترل رشد نقدینگی ارائه می‌شد و برای افزایش نرخ برابری ارزش ریال در برابر سایر ارزها طرح می دادند. در عرض سه سال چه وضعیت سنگینی بر اقتصاد مردم مترتب می‌شود.

وی اضافه کرد: بدون شک قدرت خرید مردم به شدت کاهش خواهد یافت. تصویب آن در این شرایط فوریت ندارد. قیمت‌های خودرو و مسکن و هیچ چیز دیگر ثبات ندارد و با این کار بازار را بیش از پیش به هم می‌ریزیم.

در ادامه نمایندگان به این پیشنهاد سلیمی رای ندادند ضمن اینکه دولت و کمیسیون متبوع مخالف آن بود. سلیمی پیشنهاد دیگری در انتقاد به تبصره ۴ هم به این شکل مطرح کرد که با این شتاب رشد نقدینگی چند سال بعد تومان را دوباره به چه می خواهید تبدیل کنید. مدام داریم عناوین را اصلاح می‌کنیم و عناوین را به هم می ریزیم.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =