۱۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال از منزلی در زنجان کشف شد

زنجان - ایرنا - رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان زنجان گفت: تعداد ۱۰ دستگاه استخراج ارز دیجیتال (ماینر) به همراه منبع تغذیه از سوی عوامل مبارزه با قاچاق و ارز پلیس آگاهی این استان، کشف و ضبط شد.

سرهنگ کارآگاه جعفر رحمتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد دستگاه از یک منزل مسکونی به دست آمد و پس از تشکیل و تکمیل پرونده تحویل اداره کل تعزیرات حکومتی و سازمان اموال تملیکی استان شد.

وی، ارزش تقریبی دستگاه های کشف و ضبط شده را  ۸۰۰ میلیون ریال اعلام و اظهار داشت: در این رابطه یک نفر به عنوان متهم دستگیر و به منظور اعمال قانون تحویل مراجع قضایی شد.

رحمتی با تاکید بر اینکه این دستگاه‌ها علاوه بر قاچاق بودن، برق بسیار زیادی را مصرف کرده و موجب هدر رفت انرژی شده و به شبکه برقی استان و کشور نیز آسیب وارد می کند، اظهار داشت: برای خرید دستگاه ماینر که به صورت غیرقانونی نیز وارد می شود، ارز زیادی از کشور خارج می شود که به همین جهت پلیس با عاملان آن به شدت برخورد کرده و دستگاه های کشف شده را نیز توقیف می کند.    

پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد اما در سال‌های اخیر دستگاه‌های مخصوص تولید آن (ماینر) ساخته شد که واردات و استفاده از آنها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین به تولید ۷۲ مگاوات ساعت برق نیاز است.

بیت کوین یکی از رایج‌ترین ارزهای دیجیتال است که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شود و از طریق دستگاه‌هایی به نام ماینر که نوعی پردازشگر است، با مصرف برق بالا تولید می‌شود و برخی از افراد غیرحرفه‌ای و ناآگاه به مخاطرات سرمایه‌گذاری، سرمایه‌های خود را صرف این کار می‌کنند.

رییس پلیس آگاهی زنجان همچنین از کشف و ضبط انواع کالای قاچاق در طول یک هفته اخیر اشاره کرد و گفت: در این مدت ۸۵ هزار کیلوگرم آرد به ارزش ۲۴۰ میلیون تومان، چهار هزار و ۲۹۶ قوطی نوشیدنی نیروزا خارجی و ۵۰۰ بسته قرص ظرفشویی به ارزش ۷۰۰ میلیون ریال، ۲۰۰۸ عدد بلورجات و ۳۷۶ قوطی ماءالشعیر  به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال از یک دستگاه اتوبوس مسافری، ۶۶ راس دام سبک از یک کامیون به ارزش یک میلیارد ریال، یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم پورد کاکائو به ارزش ۶۰۰ میلیون ریال، سه تن گروی قاچاق چینی به ارزش ۱۳۰ میلیون تومان، از سوی پلیس آگاهی این استان ضبط شد و در هرکدام از کشفیات نیز یک نفر به عنوان متهم دستگیر شد.

رحمتی افزود: طی مدت یاد شده، همچنین چهل و هشت هزار و ۲۸۶ قلم باطری چینی و ۱۲۵ دستگاه سیلندر گاز یخچال چینی، ۵۵ دستگاه موتور یخچال و ۳۰ دستگاه گوشی موبایل در مجموع به ارزش چهار میلیارد ریال از سوی عوامل پلیس آگاهی زنجان کشف و ضبط شد که در این رابطه نیز یک نفر دستگیر و به مرجع قضایی تحویل شد تا مورد اعمال قانون قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =