کرونا جنسیت نمی‌شناسد، همه در معرض کرونا هستند

تهران- ایرنا- ویروس کرونا جنسیت نمی‌شناسد و مردان و زنانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند را یکسان درگیر می‌کند؛ اینکه عنوان می‌کنند سیستم ایمنی زنان قوی‌تر از مردان است، باوری اشتباه است.

روزنامه آرمان ملّی در یادداشتی به قلم مینو محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر، آورده است: با شیوع ویروس کرونا، شایعه ابتلا و افزایش فوت مردان نسبت به زنان هم اوج گرفت و شاهد ادعا، آمارهای منتشر شده از کشورهای مختلف عنوان شد تا آنجا که گزارش سازمان بهداشت جهانی هم نشان داد مردان بین ۵۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از زنان احتمال مرگ به دنبال تشخیص ویروس کرونا را دارند، اما واقعیت این است که ویروس کرونا جنسیت نمی‌شناسد و مردان و زنانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند را یکسان درگیر می‌کند؛ اینکه عنوان می‌کنند سیستم ایمنی زنان قوی‌تر از مردان است، باوری اشتباه است. شاهدیم که زنان در حال حاضر بیشتر در خانه هستند ضمن اینکه تلاش می‌کنند در صورت خروج از خانه، تمامی نکات بهداشتی و ایمنی را رعایت کنند.

اما مردان به دلیل شرایط معیشتی و اقتصادی، اوقاتی را در محیط کار و بیرون از خانه سپری می کنند که گاه این حضور بدون رعایت نکات بهداشتی و ایمنی است و همین امر سبب شده سریع‌تر به ویروس مبتلا شوند. یکی دیگر از دلایلی که عنوان می‌شود تعداد مردان بستری یا فوت شده در اثر ویروس کرونا بیشتر از زنان است به دلیل سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکی است. سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به بیماری های ریه و قلب، فشار خون بالا و سرطان را افزایش می‌دهد و همه این موارد به‌خصوص درگیر کردن ریه، احتمال ابتلا و بروز علائم شدید ویروس کرونا را تشدید می‌کند.

آمارهای منتشر شده در جهان هم شاهد این امر هستند. سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به بیماری‌های ریه و قلب، فشار خون بالا و سرطان را افزایش می‌دهد و همه این موارد به‌خصوص درگیر کردن ریه، احتمال ابتلا و بروز علائم شدید ویروس کرونا را تشدید می‌کند. آمارهای منتشر شده در جهان هم شاهد این امر هستند. اختلاف جنسیت تأثیری بر ابتلا به این ویروس ندارد، علت این فوت‌ها، ربطی به فیزیولوژی بدن مردان ندارد و اینکه عنوان می‌کنند سیستم ایمنی زنان قوی تر از مردان است باوری اشتباه است.

هرکس دارای بیماری زمینه‌ای باشد حال چه مرد، چه زن، به ویروس کرونا مبتلا می‌شود. می‌توان به آمارهای سایر کشورهای جهان درباره میزان مصرف سیگار و مشروبات الکلی در مردان نسبت به زنان اشاره کرد. آنجا که اختلاف میزان مرگ و میر مردان در چین بر اثر ابتلا به کرونا ۲.۸ درصد و در زنان ۱.۷ درصد اعلام شد، حال آنکه در این کشور، ۵۰ درصد از مردان و کمتر از چهار درصد زنان سیگار می‌کشند. همچنین مطالعات نشان می‌دهند احتمال کمتری وجود دارد که مردان از رژیم‌های غذایی سالم پیروی کنند یا در صورت نیاز به مراکز پزشکی مراجعه کنند. در نتیجه، مردان بیشتر از زنان از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و ریوی، سرطان، فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ رنج می‌برند؛ همه این موارد می‌توانند منجر به علائم جدی‌تر ویروس کرونا شوند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =