دانش‌آموزان عشایر خراسان شمالی پشت در کلاس آموزش مجازی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی اعلام کرد: با توجه به فراهم نبودن امکانات زیرساختی برای آموزش از راه دور در مناطق عشایری، دانش‌آموزان این قشر از آموزش مجازی بی‌نصیب مانده‌اند.

عباس سعیدی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: البته برخی از همکاران فرهنگی، از سر انگیزه کاری و وجدان اجتماعی، به صورت خودجوش در مناطق عشایری حضور یافته و تلاش دارند در حد توان، به شمار محدودی از این دانش آموزان آموزش های لازم را بدهند.

وی افزود: ۹۲ باب مدرسه عشایری استان جمعیت دانش آموزی کمتر از ۱۰ نفر دارند که امکان آموزش آنان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری نیز وجود دارد.

وی اظهار داشت: پیشنهاد اجرای برنامه آموزش حضوری در مدارس عشایری با جمعیت کم را در ستاد کرونای استان مطرح خواهیم کرد که اگر این طرح مصوب شود، به اجرا درخواهد آمد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: تلاش ما بر این است تا دانش آموزان مناطق محروم عشایری استان نیز در سال تحصیلی جاری دانش آموخته شوند.

سعیدی افزود: دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در مناطق عشایری استان به دلیل نداشتن دسترسی به اینترنت،  با رعایت مسایل بهداشتی به صورت حضوری از آموزش‌های درسی می توانند بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، دانش آموزان عشایر به صورت چند روز در هفته و در مقاطع جداگانه، در فضای باز آموزش می بینند.

در خراسان شمالی ۱۷۲ مدرسه عشایری وجود دارد که از این تعداد ۱۲۰ مدرسه به عشایر کوچرو خدمات می دهد.

سه هزار و ۸۱۳ دانش آموز عشایر در این استان مشغول به تحصیل هستند که ۲ هزار و ۸۵۹ نفر در مقطع ابتدایی، ۷۲۳ نفر در متوسطه اول و ۲۳۰ نفر در متوسطه دوم درس می خوانند.  

هم اکنون خانوارهای عشایری این استان از مناطق زمستان گذران مراوه تپه استان گلستان در حال کوچ به مناطق ییلاقی استان خراسان شمالی هستند.

از پنج هزار خانوار عشایری استان خراسان شمالی، هزار خانوار نیمه کوچرو و چهار هزار خانوار کوچرو هستند که همه ساله با آغاز فصل گرم، پس از یک دوره حضور در مناطق گرمسیری، این منطقه را به سوی مناطق ییلاقی ترک می‌کنند.

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر که شامل سه درصد جمعیت استان می شود در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‌ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

عشایر خراسان شمالی که زبان اصلی آنان کردی کرمانجی است، شامل طوایف باچوانلو، قهرمانلو، ملوانلو، میلانلو، توپکانلو، ایرانلو، جیرستان، سیفکانلو، بریمانلو، پهلوانلو، جیرستان آنی‌صر، سارخانی، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، بیچرانلو، نامانلو، امیرانلو، هشت‌مرخی، ایزانلو، روطانلو، تبریانی، جافکانلو می شوند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =