مقام پیشین دولت مستعفی یمن: ائتلاف سعودی مسؤول شیوع کرونا در یمن است

تهران- ایرنا- «صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل پیشین دولت مستعفی یمن یکشنبه شب در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره قطر گفت: مسؤولیت هرگونه شیوع کرونا در یمن بر عهده ائتلاف سعودی و اماراتی است.

به گزارش الجزیره، الجبوانی درباره ورود کرونا به یمن با متهم کردن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی یمن و دولتش، افزود: کشتی‌ها و هواپیماهای حامل اتباع خارجی که وارد یمن شدند، این ویروس را وارد کشور کردند.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته هواپیمایی از ابوظبی حامل ۴۵ نفر بدون هیچ گونه معاینه و تستی وارد عدن شد.

وزیر پیشین دولت مستعفی یمن همچنین گفت: تا کنون ۱۶ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در عدن جان باختند اما آمار واقعی بسیار بیشتر از این‌هاست.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی تاکنون ۷ نفر در یمن به کرونا مبتلا شدند و ۲ نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.

الجبوانی همچنین در خصوص کابینه دولت مستعفی یمن گفت: در طول چهار سال گذشته جریانی در برابر اقدامات امارات متحده عربی و عربستان سعودی در میان وزیران یمنی شکل گرفت.

وی اضافه کرد: پس از برکناری احمد عبید بن دغر از نخست وزیری و روی کار آمدن معین عبدالملک، وزیرانی که در برابر اقدامات امارات و سعودی مقاومت می‌کردند، مورد هجمه قرار گرفتند.

پیش‌تر احمد المیسری معاون نخست‌وزیر و وزیر کشور دولت مستعفی یمن از کابینه این دولت خواست تا کناره‌گیری کند. به گفته وی ۱۲ وزیر این دولت برای رییس جمهوری مستعفی نامه نوشته بودند و از او درخواست اجرای اصلاحات در کابینه کرده بودند.

همچنین وزرای حمل و نقل، بیمه و محیط زیست در اعتراض به اقدامات نخست وزیر و عملکرد نادرست او از سمت‌های خود استعفا کرده بودند.

ائتلاف عربی از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. بر اثر این تجاوز تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی کشته شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha