سوریه مقابله جامعه جهانی با قانون‌شکنی آمریکا و اسرائیل را خواستار شد

تهران - ایرنا - وزارت خارجه سوریه در پی اعلام تصمیم نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای الحاق اراضی بیشتر فلسطین به مناطق اشغالی، خواستار اقدام جامعه جهانی برای توقف نقض قوانین بین المللی از سوی اسرائیل و آمریکا شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) یک منبع رسمی در وزارت خارجه این کشور در گفت‌وگو با سانا ضمن درخواست از جامعه جهانی برای مقابله با نقض مکرر قوانین بین المللی و خوی مستکبرانه آمریکا و رژیم صهیونیستی، اقدامات واشنگتن و تل‌آویو را باعث تهدید امنیت و ثبات در سطح منطقه و جهان دانست.

این مقام وزارت خارجه سوریه همچنین تاکید کرد که جمهوری عربی سوریه ضمن رد کامل و محکوم کردن سخنان «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهونیستی مبنی بر الحاق اراضی بیشتر فلسطین در کرانه باختری به مناطق اشغالی، این سخنان را در چارچوب خصلت ستیزه‌جو و توسعه‌طلبانه رژیم غاصب صهیونیستی و نقض‌ مکرر قوانین بین المللی از سوی این رژیم می‌داند.

این مقام وزارت خارجه سوریه افزود که اقدامات رژیم صهیونیستی نتیجه حمایت‌های بی‌پایان و نامحدود دولت‌های مختلف آمریکا از اشغالگری و نادیده‌گرفتن حقوق مسلم ملت‌های عربی است.

منبع رسمی وزارت خارجه سوریه افزود دمشق تاکید می‌کند که هدف دشمن صهیونیستی تمام امت اسلامی است و هیچ کسی از شرارت‌های این رژیم در امان نبوده و از این منظر همگان باید با اتخاذ موضعی تاریخی و مسئولانه ضمن حمایت از قضایای امت اسلامی و منافع آن در مقابل هرگونه عادی سازی روابط با این رژیم غاصب بایستند.

دولت آمریکا سال گذشته بارها درصدد رونمایی از طرح صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن» بود، اما عدم تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی را مانع بزرگی برای آن اعلام می‌کرد. سرانجام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در حالی‌که هنوز کابینه اسرائیل تشکیل نشده بود، بهمن ۱۳۹۸ با حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «بنی گانتس» رهبر حزب «آبی‌سفید» رژیم صهیونیستی از طرح جنجالی معامله قرن رونمایی کرد، اما اجرای آن را مشروط به تشکیل کابینه در سرزمین‌های اشغالی کرد.

سرانجام حزب «آبی‌سفید» با هدایت گانتس و حزب «لیکود» به رهبری نتانیاهو اوایل ماه جاری بر سر تشکیل کابینه به توافق رسیدند. یکی از بندهای توافق در خصوص الحاق دره اردن و بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی است و تاریخ کلید زدن این اقدام اول ژوئیه (۱۱ تیر) مشخص شده است.

پس از گنجاندن موضوع الحاق کرانه باختری در توافق بین لیکود و آبی‌سفید، بسیاری از سازمان‌های جهانی همچون اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و برخی گروه‌های یهودی و فلسطینی‌ها به شدت نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =