پایان شگفتی‌سازی طوفان زرد به دست پلنگ موزامبیکی

تهران- ایرنا- پرتغال با درخشش اوزه‌بیو، فوق ستاره خود توانست باخت سه بر صفر برابر کره شمالی را در جام جهانی ۱۹۶۶ با برد پنج بر سه عوض و به نیمه‌نهایی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

بعد از اندونزی در جام جهانی ۱۹۳۸ و کره جنوبی در سال ۱۹۵۴، کره شمالی سومین تیم آسیایی در تاریخ جام جهانی بود. آنها توانستند اولین برد نمایندگان آسیا در تاریخ جام جهانی را جشن بگیرند و برای اولین بار به دور دوم مسابقات راه پیدا کنند.

کره شمالی در دور گروهی کار خود را با شکست در برابر شوروی سابق آغاز کرد. سپس در برابر شیلی به تساوی یک بر یک رسید و در گام آخر با یک گل از سد ایتالیا گذشت تا به عنوان تیم دوم به مرحله یک چهارم نهایی برسد. شاگردان میونگ ری هیون باید در این مرحله به مصاف پرتغال می‌رفتند. تیمی که در اولین حضور خود با حضور اوزه‌بیو توانست در گروهش به سه برد پیاپی برسد و برزیل را نیز شکست دهد. انتظارها این بود که نماینده اروپا به یک برد راحت دست پیدا کند و راهی نیمه‌نهایی شود اما اصلا اینطور نشد.

ورزشگاه گودیسون پارک و ۴۰ هزار تماشاگرش در همان دقیقه یک شگفت زده شدند. پارک سئونگ زین توانست کره شمالی را پیش بیندازد. پرتغال بعد از این گل چندین فرصت خوب ایجاد کرد ولی نمایش درخشان گلر کره شمالی مانع از فروپاشی دروازه‌اش شد. کمی از فشار پرتغال کم شد لی دونگ وون توانست در دقیقه ۲۲ فاصله را ۲ برابر کند. پرتغالی‌ها فرصتی برای پیدا کردن خودشان نداشتند چرا که سه دقیقه بعد یانگ سئونگ کوک نتیجه را سه بر صفر کرد. کسی این نتیجه را باور نداشت. کره شمالی، حریف پرقدرت خود را تا دقیقه ۲۵ با سه گل شکست داده بود.

شاید همین تصور در فکر بازیکنان کره شمالی بود که کار دستشان داد. پلنگ موزامبیک ماموریت خود را آغاز کرد. او اصلا دوست نداشت بعد از شروع با شکوه در این جام، در این مرحله و توسط کره شمالی حذف شود. اوزه‌بیو در دقایق ۲۷ و ۴۳ دو بار برای تیمش گل زد که دومی از روی نقطه پنالتی بود. بازی با همین نتیجه در نیمه اول به اتمام رسید.

نماینده اروپایی انگیزه گرفته بود. آنها توپ را به ستاره خود می‌سپردند و ادامه کار را به او واگذار می‌کردند. اوزه‌بیو در دقایق ۵۶ و ۵۹ بازهم گلزنی کرد و این بار نیز گل دومش از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید. پرتغال پیش از دقیقه ۶۰ کامبک خود را تکمیل کرده بود و در فاصله ۳۳ دقیقه، باخت سه بر صفر را با برد چهار بر سه عوض کرد.

کره توانی برای بازگشت نداشت. آنها در دقیقه ۸۰ برای پنجمین بار دروازه خود را باز شده دیدند و این بار خوزه آگوستو بود که با یک ضربه سر در داخل محوطه ۶قدم تیمش را به گل رساند. پرتغال با نتیجه پنج بر سه از سد رقیب گمنام آسیایی گذشت و به دور بعدی رسید. آنها در نهایت عنوان سومی را به خود اختصاص دادند و اوزه‌بیو با ۹ گل، کفش طلا را به خود اختصاص داد. کره هم با سربلندی و با لقب طوفان زرد آسیا به خانه برگشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha