۱۸ حکم قصاص در کردستان منجر به مصالحه شد

سنندج - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب مرکز کردستان گفت: پارسال و امسال ۱۸ فقره حکم قصاص در استان با تلاش معتمدین، ریش سفیدان، مسوولان، روحانیون و ماموستایان دینی منجر به مصالحه و سازش شد و محکومان آن از سوی اولیای دم بخشیده شدند.

محمد جباری روز یکشنبه در اولین نشست ستاد احیای امر به معروف و نعی از منکر کردستان سال گذشته اولیای دم  ۱۲ پرونده و امسال ۶ مورد از قصاص گذشته‌اند اظهار داشت: تعداد قصاص‌های انجام گرفته در این مدت بسیار کمتر از این تعداد بود اما دشمنان اصرار زیادی دارند که اجرای حکم شرعی و قانونی قصاص‌ را پررنگ‌تر نشان دهند.

وی با بیان اینکه کار دشمن، کمرنگ و بی‌رنگ کردن احکام و حدود الهی است، تاکید کرد: قصاص را به اعدام تعبیر و روی آن مانور می‌دهند اما از بخشش‌ها هرگز حرفی به میان نیاورده و نمی‌زنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کردستان با بیان اینکه دشمن معروف را هم منکر جلوه می‌دهد، افزود: باید معروف از حصار مدیریتی خارج و به دل مردم تسری پیدا کند.

جباری با بیان اینکه دشمن در پی تضعیف نهادهای ارزشی و دستگاه قضاست، اضافه کرد: شعبه ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های حوزه امر به معروف و نهی از منکر اختصاص یافته است و فرماندهی انتظامی باید با تشدید گشت‌های خود، کسانی را که تجاهر به فعل حرام و نادیده انگاشتن شعائر الهی می‌کنند، شناسایی و به دستگاه قضا معرفی کند.

وی به شهرداری سنندج هم توصیه کرد تا وضعیت نابسامان میدان گاز را ساماندهی کرده و مناطقی را که فسق و فجور در آن شدید است، پاکسازی کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کردستان ترویج امر به معروف و عمل به آن در بین مردم به مردم و مسولان به مردم را مهم دانست و گفت: در بسیاری از موارد دستگاه قضا اختلافات درون دستگاه‌های اجرایی را به کمیسیون حل اختلاف استانداری ارجاع داده و مانع از ورود آن به محاکم قضایی شده تا اختلاف زایی درونی انجام گیرد.

وی درباره رسیدگی به زندانیان در روزهای شیوع کرونا هم یادآور شد: با توجه به حفظ کرامت زندانیان و خانواده آنان اقداماتی انجام گرفت و زمینه آموزش مجازی برای برخی از فرزندان زندانیان که از امکانات زیرساختی بی بهره بوده‌اند فراهم و برای عده دیگری نیز این کار در دست اجرا است.

جباری بر لزوم تقویت فریضه امر به معروف و نهی از منکر در درون خود دستگاه‌های اجرایی، انتقال آن به میان مردم و اتخاذ سیاست‌های ترویجی درست تاکید کرد و اظهار داشت: همدلی و همراهی مردم و مسوولان در روزهای کرونای از مصادیق بزرگ معروف است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =