فراخوان گوترش برای حمایت دولت‌ها از روزنامه‌نگاران در دوران کرونا 

تهران - ایرنا - دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت فرارسیدن سوم می(۱۴ اردیبهشت) روز جهانی آزادی مطبوعات ضمن تاکید بر اینکه روزنامه‌نگاران برای کمک به مردم در تصمیم‌گیری آگاهانه نقش بسیار مهمی دارند، دولت‌ها را فراخواند تا تضمین دهند روزنامه‌نگاران بتوانند وظایف خود را در تمام مدت همه‌گیری کووید ۱۹ و بعد از آن انجام دهند.

به گزارش روز یکشنبه مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، در متن پیام آنتونیو گوترش آمده است:‌ روزنامه نگاران و کارمندان رسانه ها برای کمک به ما در تصمیم گیری آگاهانه نقش بسیارمهمی دارند. همانطور که جهان در حال مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ است، این تصمیمات می توانند بین زندگی و مرگ تفاوت ایجاد کنند.

وی افزود:‌ در روز جهانی آزادی مطبوعات، از دولت ها و دیگران می خواهیم تضمین نمایند، روزنامه نگاران بتوانند وظایف خود را در تمام مدت همه گیری  کووید-۱۹ و بعد از آن انجام دهند. همزمان با گسترش همه گیری، این امر همچنین موجب افزایش دومین همه گیری اطلاعات نادرست، از توصیه های سلامت مضر گرفته تا تئوری های توطئه نامعقول، شده است.

گوترش ادامه داد: مطبوعات پادزهر را ارائه می دهند: اخبار و تحلیل های معتبر، علمی و مبتنی بر واقعیت. اما از زمان شروع همه گیری، بسیاری از روزنامه نگاران تنها به خاطر انجام کار خود تحت محدودیت و مجازات های بیشتری قرار می گیرند.                                                                         

وی افزود:‌محدودیت های موقت در آزادی فعالیت ها برای غلبه بر کووید ۱۹ ضروری است. اما نباید از آن ها به عنوان بهانه ای برای سرکوب توانایی روزنامه نگاران در انجام کارشان، سوءاستفاده شود. امروز، ما از رسانه ها بخاطر ارائه حقایق و تحلیل ها، برای مسئول دانستن رهبران- در هر بخشی - و برای گفتن حقیقت به گونه ای مسالمت آمیز، سپاسگزاریم.

دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد:‌ بویژه قدردان کسانی هستیم که با گزارش درباره سلامت همگانی، نجات دهنده زندگی هستند. و دولت ها را فرا می خوانیم تا از کارمندان رسانه ها محافظت کنند و آزادی مطبوعات را حفظ و تقویت کنند که برای آینده صلح، عدالت و حقوق بشر برای همه ضروری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =