طاقبستان به روی گردشگران باز شد

کرمانشاه- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه اعلام کرد که مجموعه تاریخی طاقبستان پس از بیش از ۲ ماه به منظور بازدید عموم بازگشایی شده است.

به گزارش ایرنا، پس از شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۹۸ مجموعه تاریخی طاقبستان به همراه دیگر مراکز گردشگری کرمانشاه به روی گردشگران بسته شد.

علیرضا برشاهی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: مجموعه های تاریخی بیستون و معبد آناهیتا نیز پیش از این برای بازدید عموم بازگشایی شده بود.

وی توضیح داد: تاکنون تنها مجوز بازگشایی این سه مکان تاریخی در استان کرمانشاه صادر شده است و دیگر مکان های گردشگری استان بر روی گردشگران باز نیستند.

معاون اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه یادآور شد: با توجه به فضای باز این سه مجموعه تاریخی و امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی مجوز بازگشایی برای طاقبستان، معبد آناهیتا و بیستون صادر شده است.
این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده ‌است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز توسط سوارکاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در داخل ۲ طاق و جوار آن دیده می شود.

وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی زیبا تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده ‌است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۹۷ هزار و ۴۲۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶ هزار و ۲۰۳ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز یکشنبه درباره آخرین آمار قطعی مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۹۷۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۹۷ هزار و ۴۲۴ نفر رسید. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها