۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۳
کد خبر: 83773872
۰ نفر

برچسب‌ها

تجربه همکاری شاید راز موفقیت سریال‌های نمایش خانگی

امیرحسین محمدزاده I منتقد و نویسنده
تجربه همکاری شاید راز موفقیت سریال‌های نمایش خانگی

تهران- ایرنا- بدون تردید یکی از راه‌های موفقیت هر فعالیت هنری چه در قالب تولید تئاتر، سریال و فیلم وجود یک تیم حرفه‌ای و کاربلد است که تجربه همکاری با یکدیگر را داشته باشند. 

بابک و میثم کایدان تقریبا بیش از یک دهه است که در اغلب کارهای منوچهر هادی به عنوان نویسنده حضور دارند و نوع دیدگاه و خواسته‌های هادی در حوزه فیلم نامه را می‌دانند و براساس همین شناخت است که طراحی سیناپس (طرح اولیه) و درادامه نوشتن فیلم نامه را آغاز می‌کنند؛ ساختاری که شامل رعایت اصول حرفه‌ای فیلمنامه نویسی و ساخت اثر است.

در این پروسه اوج و فرودهای متداول و رعایت استفاده از نقطه عطف‌ها در فیلم نامه به درستی با استفاده از الگوهای رایج و امتحان پس داده ژانر ملودرام رعایت می‌شود.

این ساختار در سریال دل هم به چشم می‌خورد و فیلمنامه‌نویسان برای اینکه بتوانند اثری درست در حوزه درام نویسی و پرداخت درست شخصیت‌ها را ترسیم کنند، فیلم نامه‌ای تقریبا پرشخصیت نوشته‌اند و تقریبا در حدود ۷- ۸ شخصیت اصلی و ۵-۶ شخصیت فرعی در سریال دل وجود دارد که در حکم کاتالیزور در درام نقش آفرینی می‌کنند.

معرفی تدریجی و با زمان‌بندی درست که به دقت در قسمت‌های مختلف سریال جانمایی شده باعث می‌شود مخاطب بتدریج با زوایای آشکار و پنهان، گذشته و حال و خصلت‌های فردی و رفتاری شخصیت‌ها و رابطه علت و معلولی بین آنها آشنا شوند. در اصل آرش و رستا دو شخصیت محوری داستان سریال دل هستند؛ دو جوان میانسال که دلداده هم هستند و در شرف ازدواج، بروز یک سری اتفاقات و واردشدن آدم هایی به قصه، شاخ و برگ‌های داستان سریال را تشکیل می‌دهند.

پدر و مادر رستا و آرش که هر کدامشان داستانک‌هایی دارند سریال را از تک بعدی بودن و تمرکز صرف روی دو شخصیت دور می‌کنند و بتدریج شخصیت‌های جذاب و قصه‌دار دیگری مثل فاراب، مرسده و نکیسا و رابی به داستان ماجرا اضافه می‌شوند. شخصیت‌هایی که در عین حالی که داستان مستقل خودشان را دارند همچنان با دو شخصیت اصلی گیره‌های اتصالی دارند و رابطه آن دو نفر را تحت تاثیر قرار می دهند. به اینها بی‌افزایید شوک‌های انفجاری که سریال در قسمت‌های اخیر خود ارائه داده و فی‌المثل پرده‌برداری از ماهیت تبهکار نکیسا که بدجوری تماشاگر را غافلگیر می‌کند.

فضاسازی و نورپردازی شیک و لوکس و استفاده از لوکیشن‌های جذاب، همچنین استفاده از لباس‌های زیبا و گریم جلب توجه کننده که یکی از اصول لازم در دنیای امروز سریال سازی است و در اغلب سریال‌های ملودرام ترکی و اروپایی و آمریکای لاتین رعایت می‌شود، در سریال دل نیز لحاظ شده است. استفاده درست از نماهای نزدیک و درشت در لحظات حسی کمک زیادی به جذابیت این سریال در کنار بازهای درونی و درست بازیگران سریال کرده است.

در خلاصه داستان این سریال آمده است: رستا (ساره بیات) و آرش (حامد بهداد) که عاشقانه یکدیگر را دوست دارند، پس از فراز و نشیب فراوان به روز عروسی خود می‌رسند اما با پیدا شدن رقیبی قدیمی در شب عروسی...

یکتا ناصر، کورش تهامی، لیلا زارع، بهرام افشاری، مهراوه شریفی نیا، مهدی کوشکی، سعید راد، بیژن امکانیان، نسرین مقانلو، افسانه بایگان و  مریم سعادت در این سریال ایفای نقش کرده اند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha