۲۴۹ مزدور سوری در لیبی کشته شده‌اند

تهران-ایرنا- مرکز موسوم به دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که در جریان درگیری‌های اخیر میان نیروهای خلیفه حفتر و دولت وفاق ملی لیبی در محورهای مختلف این کشور، ۲۴۹ نفر از مزدوران سوری که از سوی ترکیه به این کشور اعزام شده بودند، کشته شده‌اند.

مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه در پایگاه اینترنتی خود گزارش داد که تلفات انسانی در میان مزدوران سوری که ترکیه آنها را به لیبی انتقال داده افزایش یافته و در جدیدترین عملیات ۲۶ نفر از مزدوران ترکیه در درگیری با نیروهای حفتر در محور های مختلف این کشور کشته شده اند.

براساس این گزارش آمار تلفات مزدوران سوری ترکیه در درگیری های لیبی به ۲۴۹ نفر افزایش یافته است که این تلفات از میان تیپ المعتصم، فرقه السلطان مراد، تیپ شاهین های شمال، حمزه و سلیمان شاه است که اغلب طی درگیری ها در محورهای محله صلاح الدین در جنوب طرابلس، محور الرمله در نزدیکی فرودگاه طرابلس و پروژه الهضبه و درگیری های مصراته و مناطق دیگر کشته شده اند.
این نهاد گزارش داد که عملیات انتقال مزدوران سوری به لیبی ادامه دارد و ترکیه گروههای جدیدی را به این کشور انتقال خواهد داد و در روزهای گذشته این جریان افزایش یافته تا این مزدوران در درگیری میان نیروهای وفاق ملی با نیروهای خلیفه حفتر شرکت کنند.

براساس این گزارش شمار مزدورانی که تاکنون وارد خاک لیبی شده اند ۷ هزار و ۴۰۰ نفر است که در میان آنها عناصر غیر سوری نیز وجود دارد. همچنین شمار مزدورانی که در پایگاه های ترکیه آموزش داده شده اند از سوی این مرکز ۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شد.
دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که صدها نفر از مزدوران ترکیه برای انتقال از سوریه به ترکیه رفته و سرباز گیری و ثبت نام آنها از سوی نیروهای موسوم به ارتش ملی سوریه طبق دستورات دستگاه اطلاعاتی ترکیه صورت می گیرد. این درحالی است که برخی از گروههای دیگر سوری این اقدام را رد کرده اند و خواستار توقف اعزام ارسال این عناصر به لیبی هستند.

ترکیه به بهانه حمایت از دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج در برابر نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر که تحت حمایت مصر و امارات متحده عربی هستند، وارد نبرد لیبی شد.

لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد. «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب لیبی) مستقر است که در جهان و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش این کشور کنترل امور را در آن منطقه در دست گرفته است.

امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج هستند که در غرب این کشور مستقر و از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

نیروهای ژنرال حفتر ماه‌هاست که با حمایت متحدان خارجی خود برای تصرف طرابلس پایتخت لیبی به مواضع نیروهای دولت وفاق ملی حمله می‌کنند، اما نه تنها تاکنون موفقیتی کسب نکرده اند، بلکه بارها با شکست نیز مواجه شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =