شهرداری تهران با بسته محرک اقتصادی از بحران عبور خواهد کرد

تهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: باتصویب لایحه بسته محرک اقتصادی، شهرداری تهران می تواند از بحران کنونی عبور کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ «سیدحسن رسولی» روز یکشنبه در دویست و یازدهمین جلسه شورای شهر تهران، کلیات گزارش ۱۴ ماده لایحه تحرک اقتصادی  در شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا را تشریح کرد.

وی اظهار داشت: بیماری کرونا خسارت‌هایی را در سطح جهان ایجاد کرده و با توجه به شرایط پیش آمده رئیس جمهور کشورمان نیز جلساتی را در حوزه پیشگیری و مبارزه با این بیماری و تسریع در امور عمومی کشور و چاره جویی برگزار می‌کند.

رسولی با اشاره به اینکه اداره پایتخت متوجه مجموعه مدیریت شهری است و این مجموعه از همان ابتدای شیوع ویروس کووید۱۹ تاکنون در کنار کادر بهداشت و درمان بوده و تا زمانی که این بحران ادامه داشته باشد، این همکاری ادامه دارد گفت: خود را موظف می‌دانیم نسبت به اداره شهر در شرایط بحران به گونه‌ای عمل کنیم که با کمترین آثار و تبعات، امکان زندگی برای شهروندان فراهم کنیم.

عضو شورای تهران عنوان کرد: به موازات اقدامات پیشگیری از آغاز این بحران و ظهور این پدیده جهانی در تعامل نزدیک با شهرداری، کمیسیون‌های مختلف شورای شهر تهران حتی در ایام تعطیلات جلسات متعددی را برگزار کرد و با این پیش فرض که برای مدیریت مالی و اقتصادی شهر تهران به عنوان نماد جمهوری اسلامی ایران باید تحت تاثیر شکاف عمیق منابع و مصارف، چاره‌جویی جدی شود.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۸۷ درصد معاملات مسکن در فروردین امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، گفت: این شاخص نشان می‌دهد که با چه وضعیتی مواجه هستیم و مجموعه شهری برای تحقق بودجه ۳۰ هزار میلیارد تومانی ماهیانه باید دو هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان درآمد کسب کند.

رسولی افزود: با توجه به شرایط موجود بعید می‌دانم در سه ماهه اول سال جاری به مرز این رقم برسیم و برآورد میشود از ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمتر از یک سوم درآمد برآورده شده، حاصل‌ شود.  

رسولی با اشاره به گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران گفت: باید تصمیم عاجلی برای شرایط کنونی اتخاذ کرد و لایحه مذکور که با یک فوریت در جلسه گذشته به تصویب رسید، در هفته جاری در کمیسیون‌های برنامه بودجه و معماری و شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت که خروجی آن به عنوان بسته محرک در شرایط سخت اقتصادی و بحرانی ویروس کرونا در ۱۴ ماده تهیه شده است.

وی با اشاره به این نکته که لایحه در ۳ بخش تنظیم شده است گفت:  بخش اول این لایحه مربوط به ایفای مسئولیت اجتماعی حوزه مدیریت شهری است و باید گفت شورا و شهرداری تهران در باب مشارکت در امور خیرخواهانه با توجه به آسیب‌های جدی که متوجه مردم شده است که در صورت تصویب این لایحه این اجازه به شهردار تهران داده می‌شود که برای کاهش آلام مردم پایتخت در حد مقدورات کمک‌هایی داشته باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران، عنوان کرد که بخش دوم مربوط به جوایز خوش حسابی است و با توجه به اینکه شهرداری به لحاظ درآمدی با مشکل مواجه می‌ شود و شهروندان از حیث توان پرداخت با مشکلاتی مواجه هستند که در صورت تصویب این لایحه این اجازه به شهرداری داده خواهد شد با اتخاذ تدابیر شورای شهر بین منابع و مصارف حد مقدور تعادل را برقرار کند.  

وی خاطرنشان کرد: بخش سوم لایحه مربوط به حوزه علمی شهرسازی و معماری است و همانگونه که میدانید  بخش مسکن به عنوان بخش پیشروان اقتصادی کشور در ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی و تشویق سایر بخش های تولیدی و خدماتی در صف مقدم است که با تصویب این لایحه به تحرک اقتصادی کمک خواهد کرد و بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه را با این مکانیزم‌ و ساز و کارهای تشویقی متوجه حوزه مسکن و ساخت و ساز شهری خواهد شد.  

وی اظهارداشت: ماهانه برای اداره شهر و هزینه‌های جاری یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با تمام تلاش‌های انجام شده تنها ۹۰۰ میلیارد تومان آن تحقق یافته است.


 «محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی شهر تهران پیش از این در جمع خبرنگاران گفته بود بسته محرک اقتصادی امروز (یکشنبه) تعیین تکلیف می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =