صنعت طیور نیازمند تامین نهاده‌ها با نرخ مصوب است

تهران- ایرنا- مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور گفت: به دلیل کمبود نهاده‌های طیور با نرخ مصوب در بازار، تولیدکنندگان برای جوجه‌ریزی با مشکل روبرو شده‌اند.

« رضا ترکاشوند» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ را در سال ۹۸  هفت هزار و ۷۴۰ تومان عنوان کرد و اظهار داشت:  البته این نرخ با توجه به عرضه نهاده‌های طیور با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی تعیین شده بود اما اکنون تولیدکنندگان بخشی قابل توجهی از نهاده‌های مورد نیاز طیور را با نرخ آزاد خریداری می‌کنند.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور افزود: اکنون هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری‌ها به طور میانگین هشت هزار تومان به فروش می‌رسد که با وجود افزایش هزینه‌های تولید، اندکی نسبت به قیمت مصوب سال گذشته بالاتر است.

وی تصریح کرد: با وجود کمبود نهاده‌های طیور در بازار ماهانه ۹۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که همین امر موجب تثبیت قیمت این محصول در فروردین ماه شده است.

ترکاشوند مشکل اصلی مرغداران را تامین نهاده‌ها دانست و گفت: البته نهاده‌های مورد نیاز خوراک طیور از سه ماه گذشته وارد بنادر شده بود اما به دلیل مشکلاتی در تخصیص ارز ترخیص نشد؛ بنابراین همچنان تولیدکنندگان با مشکل تامین نهاده‌های طیور روبرو هستند و این موضوع حل نشده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور گفت: مسوولان این مهم را باید مدنظر قرار دهند که تولیدات صنعت طیور و دام با دیگر تولیدات به دلیل ارتباط با موجود زنده متفاوت است.

وی افزود: اکنون بهای هر کیلوگرم ذرت بیش از دو هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تومان در بازار است که بابت خرید فاکتوری به تولیدکنندگان ارایه نمی‌شود در حالیکه قیمت مصوب هر کیلوگرم ذرت یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا دو هزار و ۴۵۰ تومان به تازگی تعیین شده است.

ترکاشوند اظهار داشت: البته با پیگیری‌های صورت گرفته، بخش قابل توجهی از ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام کشور به بازار عرضه شد تا خلاء نهاده‌ها بیش از این مشکل‌ساز نشود اما این اقدام نیز تمامی نیاز تولید را تامین نمی‌کند.

به گفته وی، اکنون برخی تولیدکنندگان ناچارند برای تامین خوراک طیور خود از سایر نهاده‌ها مثل گندم استفاده کنند که این امر در کاهش کیفیت محصول، سلامت طیور و کاهش حجم تولید تاثیرگذار است؛ در حالی که برای تولید استاندارد تخم مرغ باید نهاده‌های استاندارد بکار گرفته شود.

به گزارش ایرنا، سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن تخم مرغ در کشور تولید شد که بیش از  ۴۱ هزار تن آن به کشورهای هدف صادر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار اقتصاد