بیماریابی فعال با راه‌اندازی مراکز غربالگری در مهاباد

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: تعداد مبتلایان به بیماری کرونا با راه‌اندازی مراکز غربالگری در این شهرستان افزایش یافته است.

امیر بهزاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راه‌اندازی یک مرکز نمونه‌گیری در سطح شهر و یک مرکز دیگر در بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان موجب شده روند بیماریابی در این شهرستان افزایش یافته و شناسایی افراد مبتلا و ناقل ویروس با سرعت بیشتری انجام گیرد.

وی با بیان اینکه روزانه ۱۵ تا ۲۰ نمونه‌گیری بیماری کرونا در مهاباد انجام می‌شود، ادامه داد: تاکنون ۲۰۰ مورد نمونه‌برداری توسط کارشناسان علوم آزمایشگاهی مستقر در مهاباد انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه سیاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان شناسایی هرچه بیشتر بیماران مبتلا به این بیماری است، اضافه کرد: افزایش بیماریابی به موقع سبب کاهش تعداد بیماران بستری در بیمارستان، کاهش تعداد مرگ و میر افراد و کنترل شیوع بیماری کرونا می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با بیان اینکه نمونه‌گیری در این مراکز مطابق پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود، اظهار داشت: افراد دارای علائم کرونا، اطرافیان فرد متوفی، بیمارانی که توسط مراکز خدمات جامع سلامت، مطب‌ها و کلینیک‌ها معرفی می‌شوند، سالمندانی که در مراکز نگهداری شبانه‌روزی و یا خانه سالمندان که دارای علائم بیماری باشند، افراد دارای بیماری‌ زمینه‌ای و کسانی که با فرد مبتلا در تماس بوده‌اند در اولویت انجام نمونه‌گیری هستند.

«بهزاد»، بیان کرد: مرکز نمونه‌گیری سرپایی واقع در طبقه فوقانی درمانگاه خودکفایی مهاباد در چهارراه آزادی این شهر در ۲ نوبت صبح و عصر آماده ارایه خدمات به شهروندان است.

وی با اشاره به اینکه جواب آزمایش‌ها ظرف ۲۴ ساعت اعلام می‌شود، افزود: اعضای خانواده‌های دارای بیمار کرونا توسط کارشناس پیشگیری و مبارزه بیماری‌ها و بهداشت محیط در خصوص نحوه قرنطینه خانگی و ضدعفونی کردن سطوح و تعامل با بیمار مبتلا به کرونا آموزش داده شده و بیمارانی که شرایط نگهداری در منزل را ندارند به نقاهتگاه منتقل می‌شوند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۹۶ هزار و ۴۴۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =