آلمان در برابر فشارهای لابی اسرائیل بسیار آسیب‌پذیر است

تهران- ایرنا- استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تاکید کرد: لابی‌های حامی اسرائیل در آلمان، لابی‌های قدرتمند و موثری نیستند. اما دولت این کشور به خاطر اتفاقات جنگ جهانی دوم در برابر فشارهای تبلیغاتی اسرائیل بسیار آسیب‌پذیر است و با کمترین فشار از سوی آنها، بیشترین باج را به آنها می‌دهد.

«هادی برهانی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به تروریستی اعلام شدن شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان از سوی دولت آلمان گفت: چند عامل را می‌توان از دلایل اقدام اخیر دولت آلمان در تروریستی اعلام کردن شاخه سیاسی حزب‌الله دانست. عامل نخست فشارهای بسیار زیاد لابی‌های اسرائیلی و دولت آمریکا دانست. البته فشارهای اسرائیل از قبل وجود داشت اما با روی کار آمدن ترامپ و برعهده گرفتن سفارت این کشور توسط فردی مانند ریچاد گرنل، فشارهای آمریکا بر آلمان دوچندان شد.

وی شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا در دنیا را فرصت مناسبی برای دولت آلمان برشمرد و اظهار داشت: اکنون توجهات افکار عمومی دنیا معطوف به ویروس کرونا، میزان همه‌گیری و راه‌های مقابله با آن است. به همین خاطر افکارعمومی کمتر نسبت به مسائلی اینچنین توجه می‌کند.

حزب‌الله از نظر سیاسی و نظامی قوی‌تر از قبل شده است

این کارشناس مسائل خاورمیانه حضور در سوریه و حمایت از دولت بشار اسد را عامل موثری در تروریستی اعلام کردن حزب‌الله دانست و تصریح کرد: دولت‌های اروپایی از جمله آلمان مخالف حضور نیروهای مقاومت از جمله حزب‌الله در سوریه هستند. همین مسئله موجب شده تا آلمان راحت‌تر حزب‌الله را تروریستی اعلام کند.

برهانی خاطرنشان کرد: حزب‌الله دارای توانایی‌ها و قدرت‌ بسیار زیادی است و اسرائیل و آمریکا نه تنها نتوانسته‌اند این گروه را از نظر نظامی به زانو درآورده و از صحنه قدرت حذف کنند بلکه حزب‌الله هم از نظر سیاسی و هم از نظر نظامی نسبت به قبل قوی‌تر شده است. همین مسئله موجب شده تا قدرت‌های غربی تلاش کنند با وارد کردن چنین فشارهایی حزب‌الله را تضعیف کنند.

وی درباره قدرت لابی‌های حامی اسرائیل در آلمان هم ابراز داشت: لابی اسرائیل در تمام کشورهای غربی قدرت، نفوذ و تاثیر جدی دارد. این نفوذ در آمریکا و کانادا بیش از هر کشور دیگر است. نفوذ لابی‌های اسرائیلی در اروپا هم بیشتر متمرکز در انگیس و فرانسه است.

آلمان با کمترین فشار اسرائیل بیشترین باج را می‌دهد

 استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران ادامه داد: لابی‌های حامی اسرائیل در آلمان، لابی‌های قدرتمند و موثری نیستند و از میزان نفوذ زیادی هم در میان مردم برخوردار نیستند اما دولت این کشور به خاطر اتفاقات جنگ جهانی دوم در برابر فشارهای تبلیغاتی اسرائیل بسیار آسیب‌پذیر است و با کمترین فشار از سوی آنها، بیشترین باج را به آنها می‌دهد.

برهانی در پاسخ به این سوال که آیا تروریستی اعلام کردن شاخه سیاسی حزب‌الله می‌تواند مقدمه‌ای برای  برخورد نظامی با حزب الله باشد؟ بیان کرد: اینکه یک قدرت خارجی علیه حزب‌الله از نظر نظامی وارد موضع خصمانه شود، قابل تصور نیست. تنها احتمالی که در مورد حمله نظامی علیه حزب‌الله قابل تصور هست، اسرائیل است که آن هم به خاطر قدرت انتقام و بازدارندگی بالای حزب‌الله و تجربه تلخ سال ۲۰۰۶ به نظر نمی‌رسد اسرائیل وارد تقابل مستقیم نظامی گسترده علیه حزب‌الله شود.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که تروریستی اعلام کردن شاخه سیاسی حزب‌الله تا چه اندازه برای تقابل منطقه‌ای با ایران است، یادآور شد: این اقدام می‌تواند اقدامی علیه ایران هم و در جهت فشار به ایران هم تلقی شود. نقطه قوت ایران، قدرت و توان منطقه‌ای ایران است و حزب‌الله یکی از نمودهای این توانمندی‌ است.

برهانی تصریح کرد: حزب‌الله مهمترین هم‌پیمان ایران است و تضعیف حزب‌الله اقدامی در جهت تضعیف توان منطقه‌ای ایران هم محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha