عضو شورای تهران: شهرک مروارید یکی از فجایع شهرسازی کشور است

تهران_ ایرنا_ عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وجود تخلفات گسترده در شهرک مروارید منطقه ۲۲ پایتخت گفت: این شهرک یکی از فجایع شهرسازی کشور است.

به گزارش ایرنا؛ «زهرا نژاد بهرام» روز یکشنبه در دویست و یازدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران درباره میزان تخلفات در شهرک مروارید منطقه ۲۲ تذکر داد و افزود: در شهرک مروارید واقع در منطقه  ۲۲ که در دوره مدیریت پیشین شهرداری تهران با شعار تبدیل شدن به یکی از مدرن ترین شهرک های ایران، در اثر توافق با یکی از نهادها و از محل ۷۰ درصد سهم شهرداری شکل گرفته است، امروز با ۵۹ بلوک مسکونی ۲۰ الی ۳۰ طبقه که بعضاً در فاصله ای کمتر از ۶ متر از یکدیگر قرار گرفته اند تبدیل به یکی از فجایع شهرسازی کشور شده است.  

وی افزود: تاسف بارتر آنکه برای این پروژه که متشکل از برج های بلندمرتبه و متراکم بوده، شبکه معابر مصوب و ملاک عملی وجود ندارد.

نژاد بهرام عنوان کرد که با یک حساب سر انگشتی و با لحاظ میانگین ۲۵ طبقه برای هر یک از برج های مسکونی و ۱۰واحد در هر طبقه و سرانه خانوار ۴ نفر برای هر واحد (با توجه به متراژ بالای واحدها)، ۵۶ هزار نفر در این شهرک ساکن خواهند شد.  

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: درحالی که بررسی های به عمل آمده در جریان بررسی طرح تفصیلی ویژه منطقه ۲۲ نشان دهنده عدم برخورداری شهرک از حداقلی ترین سرانه های خدماتی است.  


وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بر اساس پیگیری های به عمل آمده با وجود مسائل و مشکلات متعدد شهرسازی مترتب بر شهرک مروارید شهر، هم اکنون مهمترین مسئله و چالش محدوده، ملی شدن اراضی موسوم به پلاک ۴ وردارود محسوب میشود که شهرک مروارید شهر را نیز به طور کامل در بر میگیرد.  

به گفته وی، در طول دوره مدیریت شهری گذشته با واگذاری سهم ۷۰ درصدی متعلق به شهرداری تهران در قالب توافقات به اشخاص حقوقی اعم از حقوق عمومی دولتی و یا حکومتی و یا اشخاص حقوق خصوصی(شرکت های تعاونی) و سپس واگذاری و دست به دست شدن این اراضی به خرده مالکان در قالب های گوناگون، بر پیچیدگی موضوع افزوده شده است.

نژادبهرام اظهار داشت: متاسفانه در اوایل دهه ۹۰ شهرداری وقت در خصوص ۱۲ بلوک اقدام به دریافت کامل عوارض متعلقه نموده و اجازه گودبرداری و شروع عملیات ساختمانی فاقد پروانه را نیز صادر کرده است.  

وی افزود: هم اکنون با توجه به ادعای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به ملی بودن اراضی ذکر شده و به انجام رسیدن آن، امکان هرگونه برنامه ریزی برای این شهرک را با چالش مواجه ساخته و در حکم دخل و تصرف در اراضی ملی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه در این خصوص به شهردار تهران تذکر می دهم عنوان کرد: به منظور حل مسائل و مشکلات حقوقی و شهرسازی پیچیده باید  با تشکیل کارگروهی متشکل از شهردار تهران، وزیر راه و شهرسازی، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس شورای شهر تهران و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری مشکلات مربوط به مالکیت محدوده شهرک مرتفع شود.

وی ادامه داد: پس از حل مشکلات حقوقی مذکور، برای ۱۴ بلوک مسکونی واقع در شهرک که هنوز هیچگونه اقدامی به منظور دریافت پروانه و یا انجام عملیات ساختمانی نداشته اند، اراضی معینی متعلق به شهرداری تهران در سایر مناطق در نظر گرفته شده و یا حداقل با تغییر جانمایی توده ساختمانی این بلوک ها در بخش شمال شرقی شهرک (تنها عرصه خالی کنونی در محدوده شهرک) و توزیع خدمات در مابین بلوک های مسکونی، با کاستن از بارگذاری های شهرک مروارید شهر و توزیع جغرافیایی عادلانه تر در زمینه خدمات، حداقل سرانه های خدماتی را برای این محدوده تامین کرده و از ثبت میراثی منحط، خارج از ضابطه و فاقد استاندارد در پایتخت جلوگیری نمود.


به گزارش ایرنا؛ «شهرک مروارید شهر» در ناحیه ۳ منطقه ۲۲ شهرداری تهران قرار گرفته و به تعبیری مرز بین تهران و استان البرز است؛   در غرب دریاچه چیتگر و مجتمع بزرگ ایران مال قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =