طرح بهارانه کتاب۹۹ با اعتبار ۲۰ میلیارد ریالی اجرا می‌شود

تهران- ایرنا- مدیر عامل موسسه خانه کتاب گفت: میزان یارانه اختصاص یافته به طرح بهارانه کتاب۹۹، ۲۰میلیارد ریال و یارانه خرید کتاب ۲۰ درصد است.

بر اساس اعلام موسسه خانه کتاب، نیکنام حسینی پور اظهار داشت: یارانه اختصاصی به هر کتابفروشی قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد و این اعتبار به دلیل محدودیت های مالی به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود؛ لذا مدیریت این اعتبار بر عهده خود کتابفروشان است.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا عنوان کرد: به منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، خریدهای غیرحضوری نیز با ثبت اطلاعات مربوطه در پنل از سوی کتابفروشی ها پوشش داده می شود. همچنین، مدیریت پروتکل های بهداشتی در زمان اجرای طرح بر عهده واحدهای صنفی، شهروندان و خریداران کتاب خواهد بود.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب تصریح کرد: در این دوره از طرح «بهارانه کتاب۹۹» سقف مجاز خرید برای هر خریدار ۱۵۰ هزار تومان است و خریدار می‌تواند در چند نوبت و از چند کتاب‌فروشی، علاوه بر کتاب های عمومی و کودک و نوجوان، کتاب های دانشگاهی را با ۲۰ درصد تخفیف از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کند.

در این طرح، امکانی فراهم شده تا کتابفروشان در تامین بخشی از یارانه مشارکت داشته باشند و بعد از پایان بخشی از یارانه در نظر گرفته شده برای آنها، در تامین ۵۰ درصد یارانه مشارکت کنند.

حسینی پور با اشاره به تغییر برگزاری مدت زمان اجرای طرح بهارانه کتاب۹۹ گفت: این طرح از روز شنبه ۲۰ اردیبهشت همزمان با ولادت امام حسن مجتبی(ع) تا سه شنبه۳۰ اردیبهشت ماه در کتابفروشی های عضو طرح در سراسر کشور برگزار می شود.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پایان گفت: مدت زمان تسویه حساب طرح بهارانه کتاب ۹۹ ۲ هفته پس از پایان طرح است و  کنترل و نظارت در طول طرح بر عهده خود کتابفروشان خواهد بود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها نیز بر طرح نظارت خواهند کرد.

کتابفروشی‌های عضو طرح‌های قبلی خانه کتاب، برای تایید شرکت در طرح بهارانه کتاب۹۹ نیاز به ثبت نام مجدد ندارند و کافی است با مراجعه به پنل کاربری خود شرایط شرکت در طرح را تایید و اطلاعات خود را کنترل و ویرایش کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت کنند. در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می توانند کتاب های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. یازدهمین دوره طرح فصلی فروش کتاب تابستان و دوازدهمین دوره پاییز ۹۸  برگزار شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha