آبگیری تالاب بندعلیخان شرایط آب و هوایی منطقه را تغییر داده است

تهران- ایرنا- فرماندار شهرستان ورامین گفت: با آبگیری کامل تالاب بندعلیخان، شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی مراتع جنوبی دشت ورامین تغییر کرده است.

حسین کاغذلو روز یک‌شنبه در جریان بازدید از تالاب بندعلیخان و مراتع جنوبی دشت ورامین گفت: از سال گذشته و با افزایش میزان بارش نزولات جوی، تالاب بندعلیخان که به عنوان مهم‌ترین عارضه طبیعی در برابر پیشروی کویر محسوب می‌شود، آبگیری شد و پس از سال‌ها خشکسالی، بار دیگر این تالاب احیا گردید.
وی افزود: این تالاب ۲۵ هزار هکتاری که ۲۰ درصد آن در استان تهران و مابقی در حوزه استان قم قرار دارد، نقش مؤثری در تغییر شرایط آب و هوایی دارد و با آب‌گیری کامل آن، وضعیت منطقه به طور کامل تغییر کرده و شرایط مناسبی برای مراتع جنوبی که این روزها میزبان عشایر دشت ورامین و استان‌های قم و گرمسار است، ایجاد کرده است.
کاغذلو اظهار کرد: وضعیت تاغزارهای شهرستان ورامین که نقش مؤثری در تثبیت شن‌های روان دارند بسیار مناسب است و شاهد گل دادن این گیاهان کویری هستیم.
کاغذلو تصریح کرد: پرآبی تالاب بندعلیخان و تکمیل شدن ظرفیت آن باعث شده تا مازاد آب پس از هشت سال وارد دریاچه نمک شود و این امر یقینا در تابستان از بروز پدیده ریزگرد پیشگیری می‌کند.
وی افزود: تالاب بندعلیخان، یکی از مهترین زیستگاه های حیات وحش در استان تهران محسوب می‌شود و امسال هزاران پرنده مهاجر، زمستان را در این منطقه گذراندند.
وی با اشاره به اجرای طرح توسعه مراتع جنوبی دشت ورامین گفت: با اجرای طرح توسعه ۸۵۰ هکتار از اراضی مرتعی جنوبی دشت ورامین و کاشت بذر گیاه درمنه، شاهد احیاء بخش وسیعی از مراتع جنوبی ورامین هستیم که این امر به طور مستمر و در دیگر اراضی مرتعی انجام می‌شود.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha