عصائب اهل الحق: حملات داعش برای توجیه ادامه حضور آمریکایی‌ها درعراق است

بغداد-ایرنا- قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق شنبه شب در واکنش به حملات اخیر گروهک تروریستی داعش گفت که این حملات توجیهی برای ادامه اشغالگری آمریکا در عراق است.

در بیانیه الخزعلی آمده است : این حملات در راستای مسأله [تلاش آمریکا برای حفظ] امنیت اسرائیل و سلطه بر نفت صورت‌ می گیرد.

روز چهارشنبه نیز یک سخنگوی رسمی "انصارالله الأوفیا" (هواداران وفادار خدا) فاش کرد که آمریکا در صدد استقرار سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی در عراق است.

الخزعلی اظهار کرد که حملات داعش پیش از مذاکرات واشنگتن با دولت عراق که قرار است، ژوئن آینده (خرداد/تیر) درباره خروج نیروهای آمریکایی از عراق انجام شود، صورت می گیرد.

پیش از این نیز علی الحسینی مسؤول "روابط محور شمال" نیروهای الحشد الشعبی گفت که حملات تروریستی اخیر در این کشور پیام آمریکا بود و واشنگتن بدنبال آن است که به خاطر تصمیم دولت بغداد برای اخراج نظامیان بیگانه، از عراق انتقام بگیرد.

وی گفته بود که آمریکا به خاطر مصوبه مجلس عراق برای خروج نظامیان بیگانه از جمله نیروهای آمریکایی، به دنبال انتقام از عراق است.

الخزعی تنها و صحیح‌ترین راه مقابله با حملات داعش را فعال‌سازی و توسعه توان دستگاه اطلاعاتی  عراق دانست و تأکید کرد که به جای تکیه کردن بر کسانی که مخفیانه برای توانمندسازی داعش تلاش دارند، باید به نیروهای امنیتی عراقی تکیه کرد.
وی همچنین یکی از راه‌های دفع حملات اخیر داعشی را از این پس، انجام عملیات پیشدستانه و غافلگیرانه علیه تروریست‌ها دانست.
دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق افزود: در این اینجاست که اهمیت نقش نیروهای الحشد الشعبی به میان می‌آید، نیروهایی که دارای تجربه، مهارت و روحیه متمایزی در این زمینه هستند.
الخزعلی همچنین نسبت به تلاش‌هایی که در برهه کنونی برای تجزیه و تضعیف نیروهای الحشد الشعبی انجام می‌گیرد، هشدار داد و  گفت که می‌توان این تلاش‌ها را با تکیه بر نقش مرجعیت دینی عراق ناکام گذاشت.
وی افزود: الحشد الشعبی تنها مرجعی است که در سایه ضعف سیاسی در عراق توانایی مقابله با حملات گروهک تروریستی داعش را دارد.

متعاقب جنایت ترور سرداران شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به دست نیروهای آمریکایی در بغداد، پارلمان عراق پنجم ژانویه (۱۵ دی ۹۸) قانون اخراج نظامی آمریکا را از خاک این کشور تصویب کرد.

نیروهای آمریکایی تحت فشار گروه های مقاومت اسلامی و جریان های سیاسی و افکار عمومی عراق در طول ماه های اخیر ناچار به تخلیه تعدادی از پایگاه های نظامی در عراق شده اند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت پیشبرد عراق پیشتر در هشتم آوریل (۲۰ فروردین ماه) فحوای نامه وزارت امور خارجه آمریکا را در خصوص درخواست مذاکرات جامع با عراق از جمله مساله خروج نظامی آمریکا از خاک این کشور را فاش کرده بود.

سفیر آمریکا در بغداد این نامه را به طور رسمی تقدیم عادل عبدالمهدی کرده بود.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیش از آن در اظهاراتی گفته بود که مذاکرات با بغداد در خصوص روابط راهبردی دو کشور از نیمه ماه ژوئن آغاز می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار جهان