۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۰۰
کد خبرنگار: 985
کد خبر: 83772192
۱ نفر

برچسب‌ها

کاوش باستان‌شناسی در روستای احدبیگلوی گرمی

اردبیل - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از آغاز کاوش باستان‌شناسی در روستای احدبیگلوی شهرستان گرمی مغان خبر داد.

کریم لطفی روز شنبه اظهارداشت: شناسایی توالی فرهنگی شمال استان از اهداف اجرای این طرح است.

او با اشاره به اهمیت تاریخی شهر گرمی افزود: این کاوش به دلیل واقع شدن در مسیر جاده تاریخی قفقاز و نزدیکی به مراکز اقماری شهر تاریخی برزند حائز اهمیت است و احتمال می‌رود اطلاعات ارزشمندی از دوره‌های مختلف تاریخی در این محل به دست آید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه مجوز کاوش در این منطقه از پژوهشکده وزارت میراث فرهنگی اخذ شده ، تشریح کرد:‌کاوش منطقه احدبیگلو در مدت ۴۵ روز انجام خواهد شد.

لطفی افزود: کاوش روستای احدبیگلو در سطح پنج هکتار انجام خواهد شد.

او از تکمیل و راه‌اندازی موزه مغان خبر داد و گفت:‌ ساختمان موزه مغان تکمیل شده و قرار است پس از اتمام کاوش در صورت کشف آثار در منطقه احدبیگلو، به همراه کاوش‌های سال گذشته در آنجا به نمایش گذاشته شود.

تاریخ شهرستان گرمی با تاریخ منطقه مغان و آبادی‌هایی نظیر برزند، باجروان و بذ در هم آمیخته‌ است و آثار متعدد تاریخی و باستانی در این منطقه گویای تمدن و تاریخ دیرینه در این منطقه بوده که وجود تپه باستانی (آغامعلی تپه‌سی) سند معتبری از پیشینه تاریخی این منطقه به شمار می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =