محققان کرمانی دستگاه میکروب‌زدای‌قوی ساختند

کرمان - ایرنا - محقق و عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: وظیفه اجتماعی ایجاب می‌کرد که در زمینه مقابله با ویروس کرونا فعالیتی انجام دهیم که در این خصوص یک دستگاه اُزُن‌ساز را پس از نیازسنجی و رایزنی با دانشگاه علوم پزشکی کرمان برای ضدعفونی محیط و میکروب‌زدایی مراکز عمومی ساختیم.

مجید تراز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد سه دستگاه اُزُن‌ساز را به صورت رایگان برای بیمارستان پیامبر اعظم (ص) کرمان طراحی کردیم که در ورودی‌های این بیمارستان نصب شده است.

وی اظهار داشت: اُزُن خاصیت میکروب‌زدایی بسیار قدرتمندی دارد و از نظر پزشکی تاثیر مفید آن به اثبات رسیده است.

محقق کرمانی تصریح کرد: همچنین برای دانشگاه علوم پزشکی یک اتاق با ترکیب لامپ UV و دستگاه ازن‌ساز تعریف کردیم که وسایل بهداشتی از جمله ماسک را در این اتاق قرار می‌دهند و با بررسی‌ها مشخص شد که هیچ‌گونه میکروبی در این وسایل باقی نمی‌ماند و مستندات آن موجود و قابل ارائه است.

وی با بیان اینکه طرح‌های ما در حوزه Bio اجرایی شده است گفت: با توجه به نیاز مراکز عمومی و بیمارستان ها یک ترالی میکروب‌زدا طراحی شد که توانایی تولید بیش از ۱۰۰ گرم اُزن در ساعت را دارد.

تراز عنوان کرد: این طرح اینک در بیمارستان‌های باهنر، افضلی‌پور و پیامبر اعظم (ص) و شرکت شهرک‌های صنعتی کرمان در حال استفاده است و سفارشات دیگری در این خصوص داشته‌ایم.

وی افزود: هدف ما وارد شدن به کارآفرینی است و در فعالیت‌های خود از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های کرمان بهره می‌بریم. 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان داشت: همچنین با همراهی عضو دانشکده تحصیلات تکمیلی کرمان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و یک مهندس طراح نتایج سال‌ها تحقیق خود را به مرحله کاربردی و تولید صنعتی رسانده و فعالیت‌ها را به سمت کارآفرینی سوق دادیم.

وی گفت: سال گذشته طرح دانش بنیان تونل پلاسما را با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله اجرا رساندیم.

تراز اضافه کرد: تونل پلاسما را به عنوان نخستین طرح در راستای میکروب‌زدایی و ماندگاری بالای مواد غذایی عملیاتی کردیم که تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته و حمایت مالی خوبی از این طرح شد.

وی با بیان اینکه تونل UV پیش از داستان کرونا طراحی شد تاکید کرد: یک دستگاه هواساز UV را در حیطه کاری خودمان در این زمان ابداع کردیم که این دستگاه با مکش هوا با استفاده از چند سیستم و فیلتر علاوه بر میکروب زدایی، اجرام هوا را گرفته و هوای متبوع وارد فضای منزل می‌کند.

اُزُن اکسیژن فعال است که به عنوان یک عنصر ناپایدار، با هر عنصری ترکیب می‌شود، آن را از بین می‌برد و اثری به مراتب بالاتر از الکل و کُلُر دارد و برخی کشورها از آن به عنوان میکروب‌زدا استفاده می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها