معلمان شهروندان پیشتاز عرصه علم و فرهنگ هستند

تهران- ایرنا- معاون حقوقی رئیس جمهوری با صدور پیامی، معلمان و استادان را شهروندان پیشتاز در عرصه علم و فرهنگ دانست و ضمن تبریک روز معلم، از تلاش آنان برای استمرار آموزش و پژوهش با وجود محدودیت های ناشی از تدابیر بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا تقدیر کرد.

به گزارش روز جمعه معاونت حقوقی ریاست جمهوری، «لعیا جنیدی» در این پیام ضمن گرامیداشت روز معلم افزود: حق بر آموزش و پرورش، پایه و مبنای برخورداری از برخی دیگر از حقوق و آزادی‌های اساسی بشری است و باید همه افراد بشر به گونه‌ای برابر و بدون تبعیض از این حق برخوردار شوند.

وی ادامه داد: هدف از آموزش و پرورش رشد جسمی و فکری انسان است و محور تحقق این هدف، برگزیدگانی هستند که مسئولیت آموزش، پرورش و آموزش عالی را در هر کشور بر عهده دارند.
جنیدی اظهارداشت: در واقع، در همۀ جوامع انسانی، بنیادی ‌ترین کار، به منظور هدایت افراد در مسیر موفقیت و تعالی، آموزش و تعلیم و تربیت است و کسانی که این رسالت سترگ را بر دوش می‌کشند، معلمان و استادان گرامی هستند؛ انسان‌های شریف و وظیفه‌شناسی که با پایبندی و دلسوزی به ساختن و شکل‌دهی استعدادهای نوشکفته کودکان، نوجوانان و جوانان مشغول هستند و همچون چراغی روشن،  راه را به رهروان نشان می دهند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: نقش معلم در جامعه، راهبری است و معلمان با الگوبرداری از آموزه‌های آسمانی و تکیه بر ارزش های اخلاقی، به پرورش و آموزش همه فرزندان کشور، همت می‌گمارند و بزرگی این اهتمام وقتی به نیکویی درک می شود که باور کنیم  هدایت یک فرد، برابر با زنده کردن همۀ افراد جامعه است.
وی اضافه کرد: چنین جایگاه والایی برای معلم از یک سو، شایستۀ تقدیر است و از سوی دیگر، این تکلیف را برای دولت ایجاد می کند که حقوق مادی و معنوی این شهروندان فرهیخته برای ایجاد انگیزه، حس مسئولیت، تعهد و وظیفه‌شناسی تضمین شود تا آنان بتوانند با جمعیت خاطر به آموزش و پرورش دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان بپردازند و فرهنگ اندیشیدن و خرد ورزی را در جامعه بگسترانند.
جنیدی افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میثاق ملّی در اصل بیست‌وهشتم برپایۀ اصل آزادی مشاغل، دولت را مکلّف به ایجاد برابری و مساوات در دستیابی به مشاغل به عنوان یکی از جلوه‌های بنیادین حقوق معلمان می کند  همچنین منشور حقوق شهروندی، بر حقوق شهروندیِ استادان و معلمان مبنی بر حق ارتقاء و بهره‌مندی از تسهیلات و حمایت‌های علمی (ماده ۱۰۵)، آزادی و استفلال علمی و اصل آزادی اظهارنظر و عدم ممنوعیت از تدریس به علت ابراز عقیده کارشناسی (مادۀ ۱۰۶) و ایجاد مکانی امن برای استادان در دانشگاه‌ها از سوی متولیان امر (مادۀ ۱۰۷) تأکید می کند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری اظهارداشت: برای پاسداشت این شهروندان ارجمند که در ساختن آینده این سرزمین کهن نقش آفرین اند باید به تامین حق های شهروندی ایشان همت گماشت.
وی ادامه داد: در کنار حقوق یاد شده، حق بر تامین معاش شایسته و عدم دغدغه اقتصادی این گروه بزرگ و مرجع و نیز تامین حق آموزش و پرورش رایگان برای فرزندان لازم التعلیم کشور که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصریح شده است از وظایف مهم دولت است؛ همچنان که فراهم آوردن شرایط و امکانات آموزش عالی با کیفیت و مهارت آموزی با مشارکت مردم و بخش خصوصی باید در زمره سیاست های جدی و پایدار کشور باشد.
جنیدی ابراز امیدواری کرد با تلاش همه اعضای خانواده بزرگ آموزش و پژوهش این مرز و بوم هنرپرور و دانش گستر، میهن عزیزمان در عرصه علم و اخلاق کشوری پیشرو و پیشران شود و جایگاه فرهنگی بی همتای خود در تاریخ کهن را با کوشش دو چندان در جهان امروز  بازسازی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =