تاکید برهم صالح بر حل اختلافات بغداد و اربیل

بغداد- ایرنا- رییس جمهوری عراق در دیدار با هیات کردی به سرپرستی «قباد طالبانی» معاون نخست وزیر اقلیم کردستان، بر حل اختلافهای بغداد و اربیل تاکید کرد.

دفتر رسانه‌ای رییس جمهوری عراق با انتشار بیانیه‌ای نوشت که «برهم صالح» شامگاه پنجشنبه در کاخ السلام با هیات اعزامی اقلیم کردستان به سرپرستی طالبانی دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار، رییس جمهوری عراق بر لزوم کوشش‌های هماهنگ به منظور دستیابی به راه‌حل‌های اساسی برای موضوع‌های اختلافی بین اقلیم و دولت فدرال مطابق با قانون اساسی و مقررات تاکید کرد.

صالح گفت که موضوع بودجه و وضع معیشت شهروندان نباید مشمول ملاحظه‌های سیاسی شود و باید از طریق تفاهم جدی و تمایل مشترک در راستای دستیابی به راه‌حل‌های مبتنی بر منافع ملی تلاش کرد.

وی با اشاره به قانون و مقررات نفت و گاز در عراق افزود: لازم است به تفاهم‌هایی دست یابیم که منجر به یک راه حل اساسی برای همه مسائل شود و در این مسیر باید از اختلافات سیاسی و برداشت شخصی دوری کرد.

صالح تاکید کرد که قانون اساسی ضامن حفظ حقوق و منافع عراقی‌ها است و همه طرف‌ها باید در این چارچوب عمل کنند.

رییس جمهوری عراق درباره حقوق کارمندان اقلیم کردستان توضیح داد که این موضوع حساس و مشکل درهم تنیده نیاز به درمان فوری دارد.

وی بر لزوم تعهد کامل به شفافیت به منظور حل مسائل مالی در همه عراق و اقلیم کردستان با اتکا به قانون بودجه تاکید کرد و گفت که قانون بودجه ساز وکار و چارچوب‌های لازم را برای حفظ حقوق و وظایف همگان فراهم کرده است.

صالح ادامه داد که حقوق کارمندان اقلیم کردستان مساله‌ای اساسی است که به دلیل اختلافات سیاسی و درگیری‌ها نباید نقض و یا با تاخیر پرداخت شود.

قباد طالبانی صبح روز گذشته (چهارشنبه) در راس هیاتی بلندپایه از مقام‌های اقلیم کردستان وارد بغداد شد؛ هدف از سفر این هیات به پایتخت، حل پرونده‌های اختلافی میان دولت فدرال و اقلیم کردستان عراق اعلام شده است.

این هیات در مدت حضور خود در پایتخت تاکنون با «برهم صالح» رییس جمهوری عراق، «متیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی، «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق و رهبر ائتلاف دولت قانون، «حیدر العبادی» نخست وزیر پیشین و رهبر فراکسیون النصر و «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد دیدار و گفت وگو کرده است.

«آوات شیخ جناب» وزیر دارایی و «امید صباح» رییس کابینه شورای وزیران اقلیم کردستان از جمله مهمترین اعضای هیات همراه طالبانی در این سفر به شمار می‌روند.

اختلاف‌های اقلیم کردستان عراق و دولت بغداد پس از اعلام اینکه اقلیم درآمدهای حاصل از فروش روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت را به دولت فدرال پرداخت نمی‌کند، شدت یافته است.

دولت مرکزی عراق به نشانه اعتراض، بودجه اقلیم کردستان را قطع کرده و این اقدام سبب شده دولت اقلیم از پرداخت حقوق کارکنان دستگاه‌های اجرایی ناتوان شود.

اربیل این اقدام دولت مرکزی عراق را «بهره‌برداری سیاسی» نامیده و در مقابل، بغداد، اقلیم کردستان عراق را به نقض قانون و عدم تحویل درآمدهای حاصل از فروش نفت به دولت متهم کرده است.

در روزهای گذشته کارکنان بخش‌های مختلف اداری اقلیم کردستان عراق به نشانه عدم دریافت حقوق ماهانه خود دست به تحصن و اعتراض زدند.

گفته می‌شود هیات اقلیم کردستان عراق که به بغداد سفر کرده از دولت مرکزی خواسته؛ زیان‌های ناشی از اقدام‌ها و ستمگری دولت‌های مختلف عراق از سال ۱۹۶۳ تا سال ۲۰۰۳ میلادی (سقوط صدام) علیه مردم کردستان این کشور که در مجموع ۳۸۵ میلیارد دلار است را پرداخت کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =