کرونا ژن اقتصادی دنیا را تغییر خواهد داد

اهواز- ایرنا- متخصص حوزه کسب و کار با بیان اینکه کرونا ژن اقتصاد دنیا را تغییر خواهد داد، گفت: بحران کرونا هفت تریلیون دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کرده که این میزان، معادل ۱۶ درصد ثروت جهان است.

حسین بوعذار جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه بحران‌های مشابه که منجر به رکود جهانی شدند موجب تغییر در ساختار اقتصادی و سیاسی ملل شده‌اند، اظهارداشت: بحران رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۸ سرمایه‌گذاری‌های کلان را از طریق  شرکت‌های چند ملیتی و برون‌سپاری به فعالیت‌های تولیدی در  کشور چین انتقال داد.

وی ادامه داد: این فرآیند باعث شد تا در نهایت سرمایه‌گذاران از سودهای کوتاه مدت بهره ببرند.

نویسنده کتاب کارآفرینی و مدیریت کسب و کار همچنین به بحران ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱  اشاره‌کرد و گفت: ابعاد این بحران به شکلی بود که حتی منجر به تغییر اساسی در نیروهای نظامی و سیاسی منطقه شد.

بوعذار در خصوص شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ که منشاء آن کشور چین بود، گفت: در این دوره نیز بیماری سارس هزاران نفر را به کام مرگ کشاند.

این کارشناس حوزه کسب و کار و کارآفرینی تصریح کرد: نکته قابل توجه این بحران‌ها این است که هیچکدام از این بحران‌ها نتوانستند به اندازه شرایط فعلی، حجم اقتصاد جهان را با چالش و ضرر روبه‌رو کنند.

وی عوامل موثر در اوج گیری بحران اقتصادی بر اثر شیوع  کرونا را ناشی از چهار عامل اصلی دانست و گفت: جنگ تجاری چین و آمریکا، خروج آمریکا از معاهدات بین‌المللی، نگرش ملی گرایانه به تجارت بین الملل و مهمتر از همه، ناشناخته بودن منشا و درمان این ویروس کشنده است.

متخصص حوزه کسب و کار ادامه داد: نگاهی به گذشته تمامی بحران‌های اقتصادی، می‌تواند انگیزه و الگویی برای ایجاد فرصت‌های اقتصادی نهفته در چنین شرایطی را به وجود بیاورد.

بوعذار با تاکید بر اینکه علم کارآفرینی با شناخت و ارزیابی چنین فرصت‌هایی، شرایط ایجاد کسب و کارهای جدیدی را فراهم می‌کند، گفت: از این فرصت‌ها باید در راستای ثروت آفرینی، افزایش رفاه مردم و درنهایت کاهش تنش‌های اجتماعی بهره‌برداری کرد.

وی تصریح‌کرد: فرهنگ‌سازی، مهیا کردن زیرساخت‌های لازم، آموزش و مکانیزم‌های مالی و پشتیبان به عنوان لازمه‌های ایجاد این شرایط در وضعیت اقتصادی فعلی است.

اقتصاد در پسا کرونا و چالش‌های کوتاه مدت

این کارشناس حوزه کسب و کار و کارآفرینی در خصوص چالش‌های کوتاه مدت در اقتصاد پسا کرونا توضیح‌داد:  افزایش قیمت کالاهای وارداتی و آشفتگی در زنجیره تامین، از جمله این چالش‌ها هستند و این درحالی است که رقابت بر سر کالاهای استراتژیک را بیش از پیش شاهد خواهیم بود.

وی ادامه‌داد: علاوه بر این محدودیت دسترسی به تکنولوژی‌ها و انقباض تقاضا در شرایط اقتصادی فعلی را نباید دور از انتظار دانست.

چالش‌های بلند مدت اقتصاد ناشی از کرونا

بوعذار تغییر در رفتار مصرف‌کنندگان و همچنین تضعیف تجارت آزاد و نظریه‌های جهانی‌سازی با رویکرد تقویت تولید محلی را به عنوان بخشی از چالش‌های بلند مدت اقتصاد ناشی از کرونا عنوان کرد و گفت: در این شرایط باید توسعه اقتصاد دیجیتال را به عنوان یک چالش دانست و این درحالی است که کشورهای متوسط و ضعیف با بحرانی‌های اقتصادی روبه‌رو می‌شوند.

وی همچنین برای عبور از این شرایط توجه به فرصت‌های کارآفرینانه ناشی از بحران و عدم اتلاف وقت را با اهمیت خواند گفت: بنابر این باید کسب و کارها به دنبال بهبود هرچه بهتر و بیشتر زنجیره تامین و تجارت الکترونیک باشند.

این کارشناس حوزه کسب و کار و کارآفرینی یادآور شد: باید توجه داشت که استفاده از ابزارهای تکنولوژی IT مانند هوشمند سازی کسب وکار،  ارتباط با مشتریان و تامین کنندگان برای حفظ فعالیت‌ها، مهم و کاربردی است.

بوعذار با تاکید بر ضرورت حفظ نقدینگی تا پایان بحران و ثبت مستمر بدهی‌ها توسط کسب و کارها، اضافه‌کرد: توسعه محصولات و خدمات جدید نکته قابل توجه دیگری برای کسب و کارها است که باید در این مسیر گام برداشت.

شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفندماه، کسب و کارهای مختلفی در حوزه‌های گردشگری، بازرگانی خارجی، کسب و کارهای خرد، تولید، صنایع حوزه نفت، کسب و کارهای عمومی، بازار سرمایه، بازار ارز و همچنین بازار مسکن در کشور را به شکل مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داد.

ویروس کرونا موسوم به کووید۱۹ از ابتدای اسفند ماه در ایران مشاهده شد که با شیوع ان اغلب مناطق کشور را در برگرفت و بر اساس اعلام وزارت بهداشت تا روز جمعه به بیش از ۹۵ هزار نفر رسید. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =