پیش‌بینی برداشت ۷۳۰ هزار تن گندم از مزارع آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: براساس برآوردهای انجام شده درحدود ۷۳۰ هزار تن گندم در سال زراعی جاری از مزارع استان برداشت می‌شود.

اکبر کرامتی روز پنجشنبه در بازدید مجری طرح گندم و سرپرست معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی از مزارع غلات آذربایجان‌غربی اظهار کرد: در سال زراعی جاری، در حدود ۹۰ هزار هکتار از اراضی استان به کشت گندم آبی و بیش از ۲۸۷ هزار هکتار از اراضی دیم استان به کشت گندم دیم اختصاص یافته است.

وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در شرایط مطلوب در حدود ۵۹۰ هزار تن محصول گندم مازاد بر مصرف گندمکاران از سوی مراکز خرید دولتی خریداری شود.

وی افزود: بیش از ۴۰ هزار تن انواع کود در اختیار کشاورزان قرار گرفته و خط اعتباری ۸۰ میلیارد تومانی جهت تامین ماشین‌های مکانیزه اعم از کمباین به تعداد ۲۳ دستگاه و تراکتور به تعداد ۵۲۰ دستگاه وارد چرخه تولید گندم استان شده است.

وی بیان کرد: امسال به لحاظ تولید در مقایسه با پارسال در شرایط یکسانی قرار داریم و افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی تولید محصول در استان پیش‌بینی می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: امسال با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم که حدود ۲۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در نظر گرفته شده است پیش‌بینی می‌شود ۵۹۰ هزار تن گندم توسط مراکز خرید دولتی استان از گندمکاران خریداری شود.

کرامتی ادامه داد: این استان از مراکز اصلی تولید دانه‌های روغنی مخصوصا کلزا است و اقدامات و برنامه‌های خوبی برای توسعه کشت این محصول برنامه‌ریزی شده و در دست اجراست.

وی با بیان اینکه در همین راستا امسال چهار هزار هکتار دانه روغنی کلزا در استان کشت شده است افزود: مزارع این محصول هم‌اکنون در وضعیت سبز مطلوبی قرار دارد و شهرستان پلدشت رتبه اول تولید این محصول را در استان داراست.

آذربایجان‌غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراصی کشاورزی است که ۱۲۰ هزار هکتار آن باغ و بقیه زمین زراعی است؛ سالانه ۶ میلیون تن محصول در این استان تولید می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha