دانشگاه علوم پزشکی:دورهمی‌های فامیلی از عوامل اصلی شیوع کرونا در چهارمحال و بختیاری است

شهرکرد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با ارزیابی مطلوب از روند کنترل شیوع کرونا در این استان گفت: با این وجود ، دورهمی‌های فامیلی و انتقال خوشه‌ای ،مهمترین عامل شیوع ویروس در هفته‌های اخیر بوده است.

مجید شیرانی روز پنجشنبه در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا افزود: دورهمی‌های فامیلی به سبب تجمع تعداد زیادی از افراد برای مدت چند ساعت در محیط سربسته، بسیار خطرناک‌تر از مراودات کوتاه‌مدت اجتماعی در فضای بیرون از خانه است.

وی ادامه داد: طی ۱۵ روز اخیر، ۹۰ درصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان بر اثر انتقال خوشه‌ای گرفتار این ویروس شده‌اند، از همین رو همچنان از مردم تقاضا می‌شود تا ضمن خودمراقبتی از برگزاری مهمانی‌ها و دورهمی‌های فامیلی به جد خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به چالش‌های این نهاد در حوزه تجهیزات و امکانات پزشکی، تصریح کرد: با وجود همه تنگناها و کمبودهایی که در زمینه امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی داشتیم اما با اقدامات به موقع توانستیم به وضعیت باثباتی در حوزه کنترل شیوع کرونا برسیم.

شیرانی افزود: اگر چه همچنان در میانه بحران قرار داریم و خطر شیوع ویروس کرونا مهار نشده است اما تعداد مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از این ویروس در استان نسبت به میانگین کشوری کمتر است که این موضوع نشان‌دهنده انسجام، همراهی و همدلی مسئولان و مردم نیز است.

وی ادامه داد: غربالگری به موقع، راه‌اندازی ۱۰ خط ارتباطی بین مردم  و کارشناسان بهداشتی، توزیع سریع و به موقع اقلام  بهداشتی، جلب مشارکت‌های مردمی و اجرای برنامه‌ها و سیاست‌ها به شکل قرارگاهی از جمله عوامل موفقیت استان در کنترل شیوع ویروس کرونا به شمار می‌رود.

شیرانی با بیان اینکه ویروس کرونا در این استان نسبت به دیگر استانهای کشور دیرتر شایع شد، خاطر نشان کرد: همین موضوع سبب شده تا طول مدت درگیری ما با ویروس کرونا بیشتر شود و همین طولانی شدن مدت شیوع، تعداد بیماران سرپایی و افرادی که دارای علائم خفیف بیماری هستند را افزایش می‌دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، بیماریابی فعال را مهمترین برنامه این دانشگاه در شرایط کنونی اعلام کرد و گفت: مردم نیز باید تا می‌توانند در خودمراقبتی و رعایت بهداشت بکوشند تا بتوان از شیوع گسترده این ویروس جلوگیری کرد.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا یا کووید ۱۹ به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی شوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری ازشیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha