انجمن دفاع از قربانیان تروریسم رهایی کارگران را از اسارت منافقین خواستار شد

تهران- ایرنا- انجمن دفاع از قربانیان تروریسم با صدور اطلاعیه‌ای، از جامعه بین المللی و سازمان بین المللی کار درخواست کرد برای پایان دادن به چند دهه اسارت کارگران در تشکیلات تروریستی منافقین، اقداماتی را در دستورکار خود قرار دهند.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم روز پنجشنبه در این اطلاعیه تاکید کرد: سالیان متمادی است پدیده تروریسم فراتر از مباحث جنگ، خشونت و کشتار انسانها، با بهانه اعطای شغل و زندگی بهتر در کشورهای دیگر افراد جویای کار را با پوشش کاریابی فریب داده و در حصارهای تشکیلاتی، همچون بردگان، مورد سوء استفاده قرار می دهد که نوعی دیگر از برده داری نوین را نمایان کرده است.

این اطلاعیه می افزاید: یک مورد از این نقض حقوق کارگران، در دوران حاکمیت صدام حسین دیکتاتور سابق عراق است که گروه تروریستی منافقین با وعده کار، تحصیل و زندگی بهتر در اروپا، افراد جویای کار را فریب داده و سپس با این عنوان که دفتر این شرکت کاریابی در بغداد است آنها را به عراق و در حصار تشکیلاتی منتقل و با اخذ مدارک شناسایی مانع از خروج آنها شده است و همچنان این اسارت و بردگی ادامه دارد.

در این اطلاعیه آمده است: شرایط بد اجتماعی و موقعیت های بحرانی، باعث سوء استفاده حداکثری گروه­‌های تروریستی برای جذب افراد می شود. برای مثال در شرایط بحرانی فعلی که منجر به رکود اقتصادی و بیکاری بسیاری از کارگران شده است، این روند شتاب بیشتری خواهد گرفت. دبیرکل سازمان ملل نیز روز دوشنبه در شورای امنیت اظهار داشت؛ گروه‌های افراطی از فرصت قرنطینه‌ دوران کرونا استفاده کرده و به شدت در شبکه‌های اجتماعی فعالند تا علاوه بر نفرت پراکنی، جوانانی را که اکنون بیش از همیشه در فضای اینترنت حضور دارند، جذب کنند. حتی قبل از شیوع کرونا نیز یک پنجم جوانان در سراسر جهان به هیچ آموزش، کار یا کارآموزی مشغول نبودند و یک چهارم آنها تحت تاثیر خشونت و درگیری‌های منطقه‌ای قرار داشتند" مؤید این مساله است.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم تصریح کرد: نهادهای حقوق بشری و ساختارهای مدافع حقوق کارگران در عرصه بین ­المللی برای احقاق حقوق کارگران تلاش‌­های زیادی را مبذول داشته­‌اند، اما مساله آسیب‌­های تروریسم بر جامعه کارگری به خصوص فریب آنها تحت عنوان کاریابی همچنان مورد غفلت قرار دارد. بر همین اساس روز جهانی کارگر فرصتی مهم برای توجه نهادهای مسئول به این معضل اساسی جامعه کارگری و سایر موارد مشابه در نقاط دیگر جهان خواهد بود.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم ضمن گرامیداشت روز جهانی کارگر و همدردی با خانواده های آسیب دیده از تروریسم، از مجامع بین المللی و نهادهای ملی و منطقه ای و سندیکاهای کارگری و مقامات مسئول در کشورها درخواست کرد که اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهند تا شاهد پایان اسارت طولانی مدت کارگران ایرانی در تشکیلات تروریستی منافقین در کشور آلبانی و دیگر موارد مشابه در سایر نقاط جهان و جلوگیری از تکرار چنین فریبکاری هایی باشیم.

در این اطلاعیه تاکید شده است: سازمان بین المللی کار با همکاری دیگر نهادهای مرتبط به ویژه سازمان ملل برنامه مشخصی را برای استخلاص این کارگران اسیر در  فرقه تروریستی منافقین در کشور آلبانی مبذول دارند، سازمان بین المللی کار برنامه های پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از تکرار چنین فریبکاری هایی تحت عنوان کاریابی مبذول دارد و گزارشگر حق بر سلامت سازمان ملل با همکاری سازمان بهداشت جهانی در شرایط حساس فراگیری بیماری کرونا، هیاًتی را برای ملاقات و اطمینان از سلامت کارگران اسیر در فرقه تروریستی منافقین به کشور آلبانی اعزام کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =