۳ هزار نیروی هیات‌های مذهبی قم مشغول ارائه خدمت به مردم هستند

قم – ایرنا – رییس شورای هیات‌های مذهبی قم گفت: ۳ هزار نیروی هیاتی از ۸۰۰ هیات عزاداری از ابتدای شروع کرونا در استان پای کار بوده و نسبت به ارائه خدمات به مردم اقدام‌های بزرگی انجام داده‌اند.

جواد اشعری روز پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ظرفیت‌های زیاد هیات‌های مذهبی و وجود جوانان فعال، ولایتی و جهادی در این هیات‌ها در سطح استان افزود: بلافاصله پس از اعلام شیوع کرونا، هیات‌های مذهبی با بسیج ظرفیت‌های خود برای خدمت رسانی به مردم وارد میدان شدند.

وی گفت: علاوه بر مشارکت بیش از ۳ هزار نیروی هیاتی در ضدعفونی کردن معابر، مساجد، تکیه‌ها، محله‌ها و منازل، در حوزه کارهای فرهنگی و آموزشی اقدام‌های گسترده‌ای توسط این هیات‌ها به ثبت رسید.

وی اظهار داشت: ۱۴ موکب سلامت در این ایام در قم تشکیل و هیات‌های عزاداری به قرارگاه‌های بهداشتی و مرکزی برای جمع آوری کمک‌های مردمی به منظور تهیه بسته های معیشتی تبدیل شد.

اشعری ادامه داد: با توجه به تصمیم ستاد مرکزی کرونا برای تعطیلی مساجد، حسینیه‌ها و مراکز تجمع افراد، هیات های عزاداری در قالب فعالیت های بهداشتی و خیریه  وارد میدان شدند که شناسایی خانواده های نیازمند و آسیب دیده از کرونا در محلات به منظور ساماندهی کمک به این خانواده ها در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اجرای طرح «ضیافت کریمانه» در این استان گفت: درقالب این طرح ۱۲ هزار پرس غذای گرم و بسته‌های افطاری تا پایان ماه مبارک رمضان میان خانواده های نیازمند شناسایی شده که بیشتر آنها تحت پوشش هیچ نهادی نیستند، توزیع می‌شود.

وی گفت: برخی از هیات‌های عزاداری قم نیز متناسب با ایام مذهبی، اقدام به برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در بستر فضای مجازی نمودند که حجم تولیدات فرهنگ صورت گرفته در این زمینه قابل توجه است.

اشعری با تاکید بر اقدام‌های گسترده هیات‌های مذهبی قم، از پوشش ندادن این اقدام ها توسط رسانه‌های استان انتقاد کرد.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =