مدیرعامل تالار بورس منطقه‌ای کرمانشاه: سهام عدالت را نفروشید

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل تالار بورس منطقه‌ای کرمانشاه سبد دارایی‌های سهام عدالت را که به مردم واگذار می‌شود بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: شرکت‌هایی که سهام آنها در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد، جز شرکت‌های برتر بورس هستند و توصیه می‌کنیم مردم حتی‌الامکان این سهام‌ها را نفروشند.

زهرا دفتری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، دلیل افزایش قیمت سهام برخی از شرکت ها در بورس را هجوم نقدینگی به سمت این بازار و افزایش تقاضا دانست و گفت: برای متعادل کردن بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت سهام‌ها دولت باید سمت عرضه را هم افزایش دهد و با عرضه‌ شرکت‌های جدید در بورس، موجب افزایش عمق بازار شود.

وی عرضه سهام عدالت در بورس را موجب عمق‌بخشی به بازار سرمایه دانست و گفت: دولت در این شرایط بهترین تصمیم را گرفت و با عرضه سهام عدالت در بورس ضمن افزایش عرضه در این بازار، باعث کاهش ریسک خرید و کارایی بازار سرمایه شد.

مدیرعامل تالار بورس منطقه‌ای کرمانشاه اظهار داشت: بازار بورس زمانی کارایی دارد که عرضه و تقاضا به حد تعادل برسد و سرمایه مردم به سمت شرکت‌های تازه وارد هدایت شود و این سرمایه‌گذاری‌های جدید قیمت سهام‌ها را واقعی کرده و از افزایش بی‌رویه قیمت سایر شرکت‌ها جلوگیری می‌کند.

دفتری یادآور شد: به عنوان مثال ۲ نماد صبا و شستا بعد از عرضه در بورس در مجموع حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان را به سمت خود جذب کرد و از سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها و ایجاد حباب قیمتی جلوگیری کرد.
رییس سازمان خصوصی‌سازی به تازگی اعلام کرد: در سال جاری ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از دارایی‌های سهام عدالت را وارد بورس می‌کنیم و به این ترتیب بورس ایران با ۶۰ میلیون سهامدار، به بزرگترین بورس دنیا تبدیل می‌شود.
علیرضا صالح، به ایجاد سهام عدالت در سال ۸۵ و با اجازه رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: برای افراد زیرپوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخفیف ۵۰ درصدی در نظرگرفته شد که باید ظرف ۱۰ سال اقساط سود شرکت‌ها به خزانه واریز می‌شد.

صالح ادامه داد: پس از گذشت این مدت یعنی در سال ۹۵ برای مشمولان کمیته امداد و سازمان بهزیستی سهام یک میلیون تومانی و برای سایر افراد سهام ۵۳۰ هزار تومانی در نظر گرفته شد که در مجموع تعداد سهام‌داران عدالت به ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسید.

وی به رقم کلی سود واریز شده در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: رقمی بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان به مردم سود واریز شده است اما به دلیل اینکه حدود پنج میلیون نفر شماره شبای خود را اعلام نکرده‌اند بخشی از سودها نزد ما امانت مانده است تا به محض اعلام شماره شبا سود سه سال را یکجا پرداخت کنیم.

صالح با اشاره به اینکه ۳۵ میلیون نفر ارزش سهام ۴۸۰ تا ۵۳۰ هزار تومان و مابقی سهام یک میلیون تومانی دارند، گفت: ظرف ۱۰ سال گذشته ارزش هر برگ سهام بیش از ۱۱ برابر شده است.

وی ادامه داد: اکنون دولت به دلیل اینکه سهام چندانی را در اختیار ندارد بنابراین نمی‌تواند عضو جدید بگیرد و در ۶ ماه نخست دولت خود را کامل از سهام عدالت جدا خواهد کرد.