سرمایه‌گذاری ۳۸ هزار میلیارد تومانی در بخش سدها و شبکه‌های آبیاری

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: سرمایه گذاری انجام شده از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون، در حوزه ساخت سدها و اجرای شبکه‌های آبیاری و زهکشی ۳۸ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش پایگاه وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» روز پنجشنبه در دومین هفته از پویش #هر_هفته_الف_ب_ایران در آیین بهره برداری از سه پروژه صنعت آب استان ایلام که با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، افزود: ۲۱ هزار میلیارد تومان از این حجم سرمایه گذاری از صندوق توسعه ملی است که با مجوز مقام معظم رهبری عملی شده است.
وی یادآور شد: بعد از انقلاب اسلامی ۱۹ سد مخزنی داشتیم که هم اکنون تعداد این سدها به ۱۴۴ سد رسیده است و با احتساب سال‌هایی مانند دوران جنگ تحمیلی که فعالیت سدسازی نداشتیم، به طور متوسط، هر سال حدود ۴ سد در کشور ساخته شده است و امروز چهلمین سد ساخته شده در دولت تدبیر و امید افتتاح می‌شود.
اردکانیان گفت: تا پایان دولت تدبیر و امید تعداد سدهای ساخته شده در این دولت به ۵۲ خواهد رسید.
وی افزود: در هشت سال دولت تدبیر و امید هر سال حدود ۶.۵ سد و هر دو ماه یک سد به مدار آمده که ا مید است، این روند با اتکا بر اصول مهندسی و رعایت مسائل زیست محیطی ادامه یابد.

اجرای ۳۲۱ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی در دولت تدبیر و امید

وزیر نیرو گفت: در دولت تدبیر و امید ۳۲۱ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی اجرا و به ازای هر دو هکتار برای یک نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال شده است.

 اردکانیان اظهار داشت: ۲.۸۶ میلیون هکتار اراضی تحت شبکه‌های آبیاری در پایین‌دست سدها در نظر گرفته شده‌اند که اکنون به ۲.۴ میلیون هکتار رسیده‌ایم و امید است تا سال  ۱۴۰۶ مجموع این اراضی و تمام شبکه‌ها در کشور اجرایی شود.
وی خاطرنشان کرد: در ۴۰ سال پیش مجموع شبکه‌ها ۵۵۲ هزار هکتار بود که اواسط سال ۹۲ و در دولت تدبیر و امید به ۲ میلیون و ۱۲۵ هزار هکتار رسیده بود که امروز ۲ میلیون و ۴۲۶ هزار هکتار است.
اردکانیان در پاسخ به سئوال رئیس جمهوری در این باره که چه میزان از آب تامین شده برای حوزه صنعت استفاده می‌شود، گفت: تنها سه درصد از آب تامین شده در کشور برای صنعت استفاده می‌شود، سعی بر این است که صنایع پرآب بر به کنار دریا منتقل و از پساب تصفیه شده برای صنایع پرآب بر استفاده شود.

وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سوال دیگر رئیس جمهوری در خصوص احداث پنل‌های خورشیدی گفت: موضوع کاهش تبخیر یکی از بحث های مهم امروز بویژه در کشورهای خشک و نیمه خشک مانند کشور ما است؛ هم بحث کانال‌ها و هم سطح دریاچه‌های ساخته شده و نیز دریاچه‌های نیمه طبیعی مانند چاه‌نیمه‌ها در سیستان و بلوچستان در این زمینه مطرح است.
وی افزود: از این حیث به لحاظ فنی مشکلی وجود ندارد و با مشارکتی که کشاورزان در تشکل های موجود دارند، این کار یک راه حل است و با کمک وزارت جهاد کشاورزی دنبال می شود.
وزیر نیرو در پاسخ به سوال مجری درباره اقدام‌های این وزارت‌خانه برای رفع مشکلات موجود اعم از قطعی آب در استان ایلام گفت: ما نه فقط در ایلام که در مناطق دیگر هم مشکلات موقتی داریم که ناشی از سیلاب ها است. وقتی سیلابی می شود به دلیل عدم کشش تصفیه‌خانه‌ها شبکه مختل می شود و مشکلاتی ایجاد می کند.

وی درباره آبرسانی به روستاها هم گفت: از ۱۴۰۰ روستایی که در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امسال به آنها آبرسانی می شود، تعداد قابل توجهی به استان ایلام اختصاص دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha