بی‌توجهی شرکت‌های آمریکایی به تحریم‌های کاخ سفید علیه چین
آمازون

تهران– ایرنا– منابع آگاه به رویترز گفتند، شرکت آمازون در آمریکا با وجود تحریم‌های کاخ سفید علیه پکن، در دوره همه‌گیری کرونا، از یک شرکت چینی دوربین‌های حرارتی برای پایش دمای بدن کارکنانش خریداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک و سانفرانسیسکو، دولت ایالات متحده، شرکت «ژیجیانگ داهوآ تکنولوژی» را به اتهام کمک به پکن برای بازداشت و نظارت بر اقلیت‌های اویغور و دیگر گروه‌های مسلمان این کشور، در فهرست سیاه قرار داده است.

به گفته یکی از این افراد، داهوآ در ماه آوریل(فروردین- اردیبهشت) ۱۵۰۰ دستگاه دوربین به ارزش نزدیک به ۱۰ میلیون دلار به شرکت آمازون تحویل داده است.
یکی دیگر از این افراد افزود: آمازون دستکم ۵۰۰ دستگاه از دوربین‌های ساخت شرکت تحریم شده داهوآ را برای نصب و استفاده در آمریکا خریداری کرده است.

براساس گزارش رویترز، این اقدام آمازون که پیش از این علنی نشده بود، غیرقانونی نیست، زیرا ممنوعیت معامله با شرکت‌های درج شده در فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا، در مورد دولت این کشور و صادرات به این شرکت‌هاست و شامل شرکت‌های خصوصی ایالات متحده نمی‌شود.
براساس مندرجات تارنمای اداره صنعت و امنیت آمریکا، دولت بر این باور است که هرگونه معامله با این شرکت‌ها و نهادهای تحریم شده، خطرناک است و به شرکت‌های آمریکایی توصیه می‌کند با احتیاط با این شرکت‌های تحت تحریم معامله کنند.

این معامله در حالی صورت گرفته که سازمان غذا و داروی آمریکا درباره کمبود ابزار و تجهیزات سنجش دمای بدن، هشدار داده بود.
آمازون با خودداری از تائید خرید از شرکت داهوآ اعلام کرده، از دستگاه‌های سنجش و ثبت دمای چند تولیدکننده گوناگون استفاده می‌کند، اما از افشای نام آن شرکت‌ها خودداری کرد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده که ناظر بر اجرای مقررات ممنوعیت معامله با شرکت‌های تحریم شده است، از اظهارنظر دراین‌باره خودداری کرد.

داهوآ یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده دوربین‌های نظارتی و سنجش از راه دور جهان است.

منابع آگاه به رویترز گفتند که شرکت آی‌بی‌ام(IBM) ۱۰۰ دستگاه دوربین حرارتی و شرکت خودروسازی کرایسلر نیز ۱۰ دستگاه دیگر از این دستگاه‌ها سفارش داده‌اند.
داهوا، افزون بر فروش فناوری گرمایی، دوربین‌های امنیتی بدون مارک نیز تولید می‌کند که با ده‌ها برند معروف دیگر مانند «هانی‌ول» به فروش می‌رسد. هانی‌ول با تائید این موضوع اعلام کرد که تنها برخی از دوربین‌هایش ساخت داهوآ هستند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته میلادی، داهوآ و هفت شرکت فناوری دیگر را به دلیل اقدام علیه منافع سیاست خارجی ایالات متحده و همکاری در عملیات سرکوب و بازداشت گروهی و همچنین نظارت با استفاده از فناوری پیشرفته بر اقلیت‌های اویغور، قزاق و دیگر گروه‌های مسلمان، تحت تحریم قرار داد.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =