مردم کرمانشاه ۵۸ میلیارد تومان به نیازمندان کمک کردند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: رزمایش مواسات و همدلی به فرمایش مقام معظم رهبری در استان با محوریت امام جمعه کرمانشاه آغاز شده و تاکنون مردم و نهادهای انقلابی ۵۸ میلیارد تومان به نیازمندان کمک کردند.

«هوشنگ بازوند» روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی شورای اهل سنت استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: ائمه جمعه در اقناع سازی، ایجاد همدلی و همراهی در مردم برای مشارکت بیشتر در انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل و مبارزه با کرونا نقش مهمی بر عهده دارند.
وی افزود: این ویروس جهان شمول همه دنیا را فرا گرفته و قابل درمان نیست، اما با مشارکت مردم قابل کنترل است و امروز شاهد هستیم ایران اسلامی باتلاش جهادی و ایثار کادر بهداشت و درمان، پزشکان و پرستاران در مقایسه با دیگر کشورها عملکرد بهتری در کنترل و مبارزه با کرونا داشته و دولت از تمامی ظرفیت ها و امکانات برای حفظ سلامت مردم استفاده کرده است. 
نماینده عالی دولت در کرمانشاه، ضمن ارایه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا خاطرنشان ساخت: بیش از ۸۰ درصد مردم در انجام طرح ها و پروتکل های بهداشتی مشارکت داشته اند و باوجود اینکه از کرمانشاه در تحلیل عملکرد طرح های غربالگری به لحاظ کمی و کیفی در مقایسه با دیگر استان‌ها در وزارت بهداشت تجلیل می شود؛ اما مردم و مسوولین باید باجدیت بیشتر و تلاش وافر در کنترل این بیماری باید همیاری اثرگذار و مستمری داشته باشند.
استاندار کرمانشاه از تلاش خیرین و تولیدکنندگان برای تأمین اقلام بهداشتی موردنیاز قدردانی کرد و گفت: امروز با کار جهادی روزانه ۱۱۰ هزار ماسک در استان تولید می شود در حالیکه قبلاً هیچ‌گونه واحدی برای تولید ماسک نداشتیم. 
بازوند در ادامه آغاز غربالگری مرحله دوم بیماری کرونا را یادآور شد و گفت: در این زمینه هم‌ جزء استان‌های پیشرو هستیم و با شناسایی مبتلایان کلیه ارتباطات اجتماعی افراد بیمار نیز رصد و علاوه بر قرنطینه فردی پایش اطلاعاتی کامل برای قطع زنجیره انتقال نیز انجام می شود.
استاندار کرمانشاه افزود: تنها در استان های کرمانشاه و زنجان هم از بیماران سرپایی و هم بستری تست گرفته می شود که با پیش بینی ۴۰۰ تخت فعلی برای بیماران مشکلی در ارایه خدمات درمانی نداریم و هم اکنون نیز فقط ۱۶۸ بیمار بستری داریم و روند فوتی ها نیز نزولی است.
بازوند عنوان کرد: در معدل نسبت ترخیصی ها بسیار بیشتر از بیماران بستری است و خیلی از افراد نیز نیاز به بستری ندارند، اما این آمار نمی تواند تضمین کننده شرایط مطلوب باشد و باید تلاش جهادی تا کنترل کامل بیماری ادامه یابد.
مقام ارشد استان از تلاش های دولت تدبیر و امید و رییس جمهوری در ستاد ملی کرونا تقدیر کرد و یادآور شد: علاوه بر پیش بینی جبران خسارت اصناف مختلف امکان پرداخت ۲۳ هزار میلیارد تومان وام یک میلیون‌ تومانی قرض الحسنه نیز برای خانواده های زیرپوشش یارانه فراهم شده است.
بازوند با بیان اینکه تاکنون هشت هزار نفر واجد شرایط دریافت بیکاری در استان در سامانه ثبت نام کرده اند؛ گفت: از صنعتگران تشکر می کنم زیرا کمتر از پنج درصد این افراد به دلیل محدودیت فعالیت واحدهای صنعتی بیکار شده اند و صنعت استان هم اکنون پویاست و بیشتر این افراد نیروهای پیمانکاران هستند که به دلیلی تعطیلی موقت پروژه ها بیکار شده اند.    
استاندار کرمانشاه همچنین از مساعدت چهار میلیارد تومانی بنیاد مستعضفان به کولبران خبر داد و افزود: در این زمینه نیز با طراحی ساز و کار مناسب در شرایط پرداخت تسریع و تسهیل صورت خواهد گرفت.
 بازوند گفت: در سال جهش تولید باید همه برای تحقق شعار بکوشیم، خوشبختانه امروز مرز شوشمی نیز بازگشایی شد و فعالیت مرز شیخ صله هم از شنبه آغاز می شود و در عمل با پویایی مرز پرویزخان روند صادرات استان سیر صعودی به خود خواهد گرفت.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۹۲ هزار و ۵۸۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به پنج هزار و ۸۷۷ نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز سه شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (نهم اردیبهشت) براساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی هزار و ۱۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به ۹۲ هزار و ۵۸۴ نفر رسید.