حدود ۱۱۷ هزار دانش آموز مازندرانی واجد شرکت در طرح شهاب هستند

ساری - ایرنا - مدیرکل آموزش‌وپرورش مازندران از تداوم اجرای برنامه ملی شناسایی و هدایت استعدادهای برتر موسوم به طرح " شهاب " با وجود تعطیلی مدارس به خاطر کرونا خبر داد و گفت که اطلاعات حدود ۱۱۷ هزار دانش‌آموز مشمول این طرح در استان توسط معلمان در سامانه ثبت می‌شود.

طرح شهاب که هدف آن شناسایی استعدادهای مختلف دانش آموزان برای هدایت درست آنان در ادامه تحصیل است ، از ۶ سال پیش در مازندران آغاز شد.در این طرح که بنیاد ملی نخبگان هم در آن دخیل است ، آموزش و پرورش هر سال استعدادهای برتر فردی دانش‌آموزان را در هشت حوزه استعداد کلامی، ریاضی، هنری، فضایی، حرکتی، اجتماعی، علوم‌تجربی و فرهنگ دینی را ارزیابی می کند. اطلاعات این دانش‌آموزان توسط معلمان و آموزگاران در سامانه مورد نظر ثبت می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش مازندران ، علیرضا سعدی پور گفت که ثبت اطلاعات دانش‌آموزانی که مشمول برنامه ملی شهاب واقع شده‌اند در سامانه مورد نظر توسط معلمان و آموزگاران تا تابستان ادامه خواهد داشت.

وی با اعلام این که برنامه ملی شهاب همانند سال های گذشته توسط معلمان مجری این طرح در استان در تمام شهرستان‌ها و مناطق استان اجرا می شود ، توضیح داد که بر اساس این برنامه تمامی دانش‌آموزان پایه چهارم در ۳۳ شهرستان و منطقه به تعداد ۴۴ هزار و ۷۱۹ نفر اطلاعات‌شان توسط معلمان در این سامانه‌ ثبت خواهد شد.

سعدی پور آمار دانش‌آموزان پایه پنجم استان را که از دیگر مشمولان طرح شهاب هستند در ۲۳  شهرستان‌ و منطقه به تعداد ۴۲ هزار و ۹۸۲ نفر اعلام کرد و گفت که این دانش آموزان که در سال های قبل و در پایه‌های پایین در برنامه ملی شهاب مشارکت داشتند و مشمول طرح بودند نیز اطلاعات‌شان در سامانه ثبت خواهد شد. 

وی ادامه داد : دانش‌آموزان پایه ششم از ۱۲ شهرستان و منطقه هم به تعداد ۲۹ هزار و ۲۳ نفر که در سال های قبل و در پایه‌های پایین‌تر مشمول طرح شهاب بودند ، امسال اطلاعات‌شان توسط معلمان مربوطه در این سامانه ثبت می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران مجموع دانش آموزان مشمول طرح ملی شهاب در مازندران را ۱۱۶ هزار و ۷۲۴ نفر شامل دانش‌آموزان دوره ابتدایی شهرستان‌ها و مناطق استان اعلام کرد.

سعدی‌پور در باره این که چگونه با وجود تعطیلی چند ماهه مدارس به خاطر شیوع کرونا ، معلمان می توانند ارزیابی درستی از استعدادهای دانش آموزان داشته باشند ، توضیح داد :  دبیرخانه برنامه ملی شهاب طی هماهنگی که در سطح معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به‌عمل آورد مقرر شد معلمان محترم و آموزگاران گرامی دوره ابتدایی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های برنامه‌های درسی، ارزشیابی کیفی - توصیفی نوبت اول، تکالیف مهارت‌محوری که در چندماهی که مدارس دایر بود انجام دادند، المپیادهای درون‌مدرسه‌ای، جشنواره‌های فرهنگی و هنری طی ایام الله دهه فجر و پیش از آن در مدارس برگزار شده بود و مشاهدات  آموزگار از ویژگی‌های دانش‌آموز در فرآیند سال تحصیلی در برنامه حضوری و همچنین بازخوردهای منبعث از تعاملات بین دانش‌آموزان و معلمان در چندماهه بازبودن مدارس  در کنار اطلاعاتی که از انجام تکالیف دانش‌آموزان در مدت تعطیلی کرونا در شبکه‌های مجازی انجام دادند،  برآیند این مسائل را احصا کنند و در پاسخ‌برگ‌های مربوط به هر دانش‌آموز منتقل و از آن طریق نیز در سامانه ثبت کنند.

وی افزود : برنامه ملی شهاب یکی از طرح‌های مهم و محوری آموزش و پرورش است و با تعطیلی مدارس به دلیل کرونا، این برنامه متوقف نشد و در سال تحصیلی جاری نیز با قدرت اجرا خواهد شد.

مازندران در سال تحصیلی جاری بیش از ۵۳۰ هزار دانش آموز دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =