۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۰
کد خبرنگار: 2193
کد خبر: 83769464
۰ نفر
تلف شدن دام در داراب در اثر بی‌توجهی به واکسیناسیون تب برفکی

شیراز-ایرنا- رییس اداره دامپزشکی شهرستان داراب گفت: بی‌توجهی برخی دامداران به انجام واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله در آبانماه و آذرماه ۹۸ تاکنون تلف شدن ۱۴ راس گاو و گوساله را در پی داشته است.

 محمد مرادیان در مصاحبه با ایرنا افزود: پیرو درج خبر در فضای مجازی داراب مبنی بر بروز بیماری تب برفکی در روستای شهنان باید گفت که در فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله در آبانماه و آذرماه ۹۸ علی رغم اطلاع رسانی به دامداران وتامین واکسن وارداتی با ارز یارانه ای و هزینه ی تزریق، فقط سه نفر از دامداران این روستا ۴۶ راس دام را واکسینه کردند، در حالی که کل دام های این روستا ۳۶۷ راس بود. 

وی گفت: این درحالی است که صاحبان ۳۲۱ راس دام استقبالی ازطرح مذکور نکرده اند که همین امر موجب بروز بیماری با حدت بالا در دامهای فاقد ایمنی (غیر واکسینه) شد. 

رییس اداره دامپزشکی شهرستان داراب در خصوص عدم استقبال دامداران نیز گفت: در سالهای قبل آنچنان تلفاتی نداشتیم و با این تصور، بسیاری از دامداران اعتقادی به واکسیناسیون نداشتند.

وی ادامه داد: کارشناسان ما نیز مراجعه می کردند ولی برخی دامداران همکاری نمی کردند.

مرادیان افزود: برخی از دامداران  درهنگام  بروز بیماری، اقدام به واکسیناسیون دام خود کرده اند که بعلت عدم وجود زمان مناسب برای ایجاد سطح ایمنی موثر بدن دامها، بیماری غالب و باعث تلفات تعدادی از گوساله ها شد. 

رییس اداره دامپزشکی شهرستان داراب افزود: باتوجه به زمانبر بودن درمان دامهای بیمار و عدم درمان موثرتوسط برخی دامداران، تعدادی از دامهای بالغ نیز تلف شده اند که ازلحظه گزارش تلفات تاکنون لاشه ۱۴ راس گاو و گوساله با دستور فرماندار ویژه شهرستان و با حضور بخشدار مرکزی، دهیار روستای شهنان و کارشناسان دامپزشکی دفن شده است. 

وی ضمن تکذیب تعداد تلفات ۴۵ یا ۵۵ راس دام که در فضای مجازی به آن اشاره شده است افزود: تعداد گاو تلف شده ۱۴ راس بوده و در این زمینه مستندات موجود است. 

گزارش دیگری حاکی است، فرماندار ویژه شهرستان داراب و بخشدار مرکزی این شهرستان با حضور دربین دامداران آسیب دیده روستا تاکید کردند: در اسرع وقت نسبت به ضدعفونی جایگاه دام و آموزش دامداران روستا بارعایت فاصله اجتماعی اقدام شود.

شهرستان داراب در جنوب شرق استان فارس واقع است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =