آیا کرونا روابط چین و استرالیا را به مخاطره خواهد افکند؟

تهران – ایرنا – استرالیا به سخنان سفیر چین در کانبرا مبنی بر تبعات اقتصادی تصمیم استرالیا برای تحقیقات مستقل در مورد شیوع کرونا واکنش نشان داد.

به گزارش روز چهارشنبه رسانه‌های خبری، سفیر چین در استرالیا هشدار داده که درخواست کانبرا برای بررسی مساله گسترش شیوع کرونا ممکن است به تحریم محصولات استرالیایی منجر شود.

«سایمون بیرمنگام» وزیر بازرگانی استرالیا به شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز گفت که «فرانسیس آدامسون» معاون وزیر تجارت و امور خارجه استرالیا با «چنگ جینگیه» سفیر چین در کانبرا درمورد سخنان «مایوس کننده»‌ سفیر درحال مذاکره است. بیرمنگام به محتوای این مذاکره اشاره ای نکرد.

وی افزود: استرالیا قصد ندارد موضع سیاسی اش در زمینه یک مساله مهم بهداشت عمومی را به دلیل اجبار اقتصادی یا تهدید به اجبار تغییر دهد، بلکه این موضع در ارتباط با امنیت ملی تغییر می‌کند.

وی درعین حال گفت: اما دولت استرالیا در این زمینه کاملا شفاف است که شاهد جان باختن صدها هزار نفر در سراسر جهان و مختل شدن زندگی میلیاردها نفر در کره خاکی هستیم و البته بر لزوم تحقیقات شفاف و تضمین شده مبنی بر تکرار نشدن این مساله تاکید داریم.

در همین حال، سفارت چین در کانبرا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در تماس تلفنی معاون وزیر تجارت و امور خارجه استرالیا با سفیر چین گفته شده است این تحقیقات متوجه پکن نیست و انگیزه سیاسی را دنبال نمی‌کند. سفیر چین در عین حال، این پیشنهاد را یک مانور سیاسی قلمداد کرده است.

در این بیانیه آمده است: سفیر چین از استرالیا خواسته تعصب ایدئولوژیکی را کنار گذارد و با توقف بازی های سیاسی، در جهت بهبود روابط دو جانبه اقدام کند.

سفیر چین هشدار داد که این مساله می‌تواند به احساسات ضد استرالیایی در میان چینی ها منجر شود، امری که در نهایت تعداد گردشگران چینی به استرالیا را کاهش می دهد و به خودداری والدین چینی از فرستادن فرزندانشان برای تحصیل در استرالیا می انجامد.

«چنگ شوآنگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز گفت که سخنان سفیر چین برخی «اظهارات نادرست» مقام های استرالیایی را هدف قرار داده، سخنانی که باعث نگرانی در میان مردم چین و نگرانی از احتمال لطمه به روابط دو جانبه شده است.

مناسبات پکن و کانبرا در سال های اخیر به دلیل نگرانی درمورد افزایش نفوذ چین در سیاست استرالیا و تنش در دریای جنوبی چین، به سردی گرائیده است. اما علاوه بر استرالیا، کشورهایی چون آمریکا نیز نحوه مدیریت پکن بر شیوع کرونا در ووهان را زیر سوال برده و خواستار تحقیقات مستقل در مورد منشاء بیماری کووید – ۱۹ شده‌اند. چین نیز تاکید دارد که بررسی منشاء انتشار ویروس باید به جامعه علمی و دانشمندان محول شود. با این همه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین بدون ارائه مدرک و دلیل اعلام کرد که ویروس کرونا از آمریکا نشات گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =