۷۰۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان مالی کردستان نیاز است

سنندج‌ - ایرنا - مدیرکل زندان‌های کردستان گفت: ۳۰۰ نفر از محکومین جرایم مالی این استان برای آزادی از زندان نیاز به ۷۰۰ میلیارد ریال دارند که امیدواریم با مشارکت مردم در جشن گلریزان بخشی از این مبلغ تامین شود.

مراد فتحی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این زندانیان اراده‌ای در وقوع جرم نداشتند و در جریان فعالیت کاری و به دلیل شرایط اقتصادی یا نوسانات قیمت‌ها با مشکلات مالی و زندانی شدن مواجه شدند.

وی با بیان اینکه شاکی، متشاکی و قاضی در شرایط محکومین مالی راضی نیستند، افزود: حضور این زندانیان در زندان علاوه بر بار روانی برای شخص، برای خانواده اش مشکلات عدیده بویژه در حوزه مالی ایجاد می‌کند.

فتحی اضافه کرد: سال گذشته ۱۸۸  نفر از زندانیان مالی با مشارکت مردم فهیم از زندان‌های استان آزاد شدند که تعداد قابل توجه‌ای بود.

وی یادآور شد: برای این آزادسازی ۱۰ میلیارد ریال ستاد دیه، ۱۸ میلیارد ریال مردم، ۶۴ میلیارد ریال گذشت شکات، ۲۸ میلیارد ریال صندوق، سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال کمیته امدام امام راحل، ۳۸ میلیارد ریال کمک بانک و پنج میلیارد ریال هم آورده خود زندانیان تامین شده است.

فتحی با اشاره به اینکه هیچ نمونه مثبتی از بیماری کرونا در زندان‌های استان مشاهده نشده است، تاکید کرد: ۷۰ نفر کادر پزشکی و درمانی در زندان‌های این استان فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه سالانه ۹ هزار زندانی به زندان‌های کردستان وارد یا خارج می‌شوند، گفت: یک هزار و ۳۷۳ نفر از زندانیان کردستان در دوران نوروز به مرخصی رفتند و ۲۰۵ نفر هم از زندانیان با عفو رهبری از زندان آزاد شدند.

مدیرکل زندان‌های کردستان اضافه کرد: با فعالیت‌های حوزه مددکاری، تیم‌های صلح و سازش و شوراهای حل اختلاف از سال گذشته تا کنون رضایت خانواده اولیای دم برای ۳۱ نفر از زندانیان در انتظار قصاص کسب شد که ۱۶ نفر از زندان آزاد و ۱۵ نفر هم در انتظار پرداخت دیه هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته سه هزار و ۳۵۹ نفر دوره‌های جهاد دانشگاهی و فنی حرفه‌ای را در زندان‌ها گذرانده و مدرک دریافت کرده‌اند، یادآور شد: زندانیان پس از آزادی می‌توانند با بهره از این مدارک برای اشتغال و جذب شدن در بازار کار تسهیلات دریافت کنند.

فتحی با بیان اینکه یک هزار و ۲۵۴ نفر در کارگاه‌های اشتغال زندان مشغول به کار بودند، افزود: ۱۲۶ نفر معادل ۶۹ درصد در زندان آموزش‌های تحصیلی دیدند.

مدیرکل زندان‌های کردستان گفت: ‌۳۵ هزار و ۹۸۸ جلد کتاب در کتابخانه‌های زندان وجود دارد و ۲ هزار و ۳۵۸  نفر از زندانیان در آن عضویت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =