۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۴
کد خبرنگار: 1225
کد خبر: 83769175
۰ نفر

برچسب‌ها

گلستان‌های فاروج آمدن بهار را باور نکرده‌اند

بجنورد- ایرنا- لطافت غنچه‌های گلبوته‌های محمدی شهرستان فاروج خراسان شمالی دستخوش سرمای نابهنگام فروردین ماه شده و این سرما، شکوفایی باور بهار را از ذهن غنچه‌ها دور کرده و به همین علت هنوز آمدن بهار را باور نکرده‌اند.

هرسال گل‌دهی گلستان‌های گل محمدی فاروج از نیمه دوم اردیبهشت آغاز می شد اما سرمازدگی ۲۱ فروردین امسال و استمرار سردی هوا، گل دهی را به تاخیر انداخته است.

رییس جهادکشاورزی فاروج گفت: سرمای فروردین ماه به ۳۲ هکتار از گلستان های این شهرستان ۵۰ درصد خسارت وارد کرده و در صورت استمرار آن، گل دهی به جای نیمه دوم اردیبهشت در  اوایل خرداد ماه اتفاق می افتد.

حبیب اله مقتدر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ۷۲ هکتار سطح زیر کشت گل محمدی شهرستان ۳۲ هکتار به بار نشسته و ۴۰ هکتار هنوز به باردهی نرسیده است.

وی با اشاره به افزایش هفت هکتاری سطح زیر کشت گلستان های گل محمدی در یان شهرستان گفت: ۴ هکتار در اراضی شیب دار و ۳ هکتار در زمین های زراعی کشت شده است.

وی برآورد رقم خسارت وارده برپایه قیمت هر کیلو ۱۰۰ هزار ریال را ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: عملکرد تولید گل تر در هکتار حدود چهار تن است  که از آن می توان ۶ تن گلاب یا ۱۵۰ گرم اسانس گل محمدی استحصال کرد.

وی افزود: سال گذشته ۱۳۰ تن گل از گلستان های فاروج  برداشت شد.

مقتدر گفت: در شهرستان تنها یک واحد فرآوری گل محمدی فعال است.

نیاز آبی کم، سازگاری با محیط و قابلیت کشت در شرایط محدود کننده اقلیمی و خاک، تامین مواد خام اولیه صنایع فرآوری، توسعه صادرات غیرنفتی و ایجاد درآمد ارزی، اشتغالزایی و توسعه اکوتوریسم مهم‌ترین مزایای توسعه کشت این گیاه است.

بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی مربوط به شهرستان فاروج است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha