آمریکا به دنبال افزودن هند به فهرست ناقضان آزادی مذهبی

تهران- ایرنا- کمیسیون آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی (USCIRF) به بهانه اینکه آزادی‌های مذهبی در دولت ناسیونالیست نارندرا مودی نخست وزیر هند «سیر نزولی چشمگیری» داشته است خواستار قرار گرفتن هند در فهرست کشورهای ناقض آزادی مذهبی است. 

تارنمای آمریکایی رادیو عمومی ملی (ان پی آر) در گزارش سالانه خود که روز سه‌شنبه (دیروز) منتشر شد گفت دولت هند سال گذشته با تصویب اصلاحیه قانون شهروندی، اقدام تبعیض آمیزی را علیه مهاجران مسلمان افغانستان، بنگلادش و پاکستان اعمال کرده است.

نادین مانزا  نایب رئیس کمیسیون، که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا منصوب شده است، در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که سیر نزولی آزادی مذهبی در هند احتمالا «شدیدترین و نگران کنندهترین» مساله در همه تحولات منفی مشهود در سراسر جهان باشد.

 این کمیسیون حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) (حزب مردم هند) را متهم کرد که «اجازه اعمال خشونت علیه اقلیت ها و عبادتگاه های آنها را با مصونیت کامل اعطا کرده و همچنین در سخنان نفرت برانگیز و تحریک به خشونت نقش داشته است.»

این کمیسیون، برای اولین بار از سال ۲۰۰۴ میلادی به وزارت امور خارجه آمریکا توصیه کرده  هند را به عنوان «کشوری که نگرانی خاص درباره وضعیت آزادی مذهبی آن وجود دارد» معرفی کند، وضعیتی که براساس معیارهای وزارت امور خارجه آمریکا «بدترین وضعیت» توصیف می شود.

آمریکا مدعیست ۱۳ کشور دیگر  نیز از جمله ایران، کره شمالی، میانمار، پاکستان و عربستان سعودی در این وضعیت قرار دارند. این کمیسیون از دولت ترامپ خواست تا با توجه به برخورد با اقلیت های مذهبی از جمله مسیحیان و همچنین مسلمانان، سازمان های دولتی و مقام های این کشور را مسئول نقض شدید آزادی مذهبی قلمداد کند.

ترامپ پیش تر مودی را یکی از بزرگترین، فداکارترین و وفادارترین دوستان آمریکا معرفی کرده  و گفته بود  که او در حال انجام اقدامی کاملا استثنایی برای هند و تمام مردم هند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =