اجماع منطقه‌ای نیاز مبرم افغانستان برای رسیدن به صلح

کابل - ایرنا - دولت افغانستان پس از امضای توافق نامه صلح آمریکا و طالبان و شک تردیدها در باره موفقیت این توافق نامه در تلاش برای ایجاد اجماع منطقه‌ای صلح شده است که به آن نیاز مبرم احساس می‌شود.

 «محمدحنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان در هفدهم فروردین ۹۹ و آغاز نخستین روزهای کاری خود در وزارت خارجه از نبود اجماع منطقه‌ای برای صلح افغانستان هشدار داد. 

اتمر گفت: درک نادرست منطقه از منافع افغانستان و درک محدود افغانستان از منافع منطقه بخشی از عوامل نبود اجماع منطقه‌ای از صلح و حفظ جمهوریت در افغانستان است. 

وی تأکید کرد:بزودی خطوط جدید سیاست خارجی افغانستان را برای تصویب به کابینه خواهد فرستاد که در آن کار با جهان برای صلح و حفظ نظام جمهوری در افغانستان از اولویت‌های این خطوط سیاست خارجی خواهد بود. 

سرپرست وزارت خارجه افغانستان تصریح کرد: ما صلح و حفظ نظام را می‌خواهیم اما در کشورهای منطقه روی این موضوع اجماع نیست و نبود آن چالشی برای دستگاه دیپلماسی این کشور بوجود آورده است. 

اتمر به تیم مقابل اشرف غنی نیز هشدار داد که اگر نتوانند با اتحاد کامل در جناح مخالف طالبان متحد شوند؛ در گفت‌وگوهای بین‌افغانی پیروز نخواهند شد. 

وی در همین راستا روز گذشته با وزیران خارجه چین، تاجیکستان و هند گفت‌وگوی تلفنی کرده است. 

وزارت خارجه افغانستان هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: محمدحنیف اتمر به صورت جداگانه با «سراج الدین مهرالدین» ،  «جی شنکر» و «وانگ یی» وزرای خارجه تاجکستان، هند و چین گفت وگو کرده است. 

در این گفت‌وگو  تصریح شد: در باره طرح آتش‌بس بشردوستانه، اجماع منطقه‌ای و آغاز بدون قید و شرط مذاکراتصلح بین‌افغانستانی تبادل نظرشده است. 

اتمر هفته گذشته با وزرای خارجه برخی کشورهای دیگر از جمله ایران، پاکستان و امارات نیز در باره همین مسائل گفت وگوی تلفنی انجام داده بود. 

سرپرست وزارت خارجه افغانستان امروز چهارشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت؛ با خانم «دیبورا لوینز» نماینده جدید ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفت‌وگو کرده است. 

وی افزود: در کنار موضوع مقابله با کرونا و صلح در باره اجماع منطقه‌ای و جهانی در ارتباط با صلح افغانستان نیز بحث کرده است. 

گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز نشان می‌دهد که ایجاد اجماع منطقه‌ای یکی از موضوعات این گفت‌وگو بوده است. 

 «صدیق صدیقی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان هم در توئیتی نوشت: ظریف به اشرف‌غنی گفته است که برای به دست آمدن اجماع به منظور فراهم شدن آتش‌بس تلاش خواهد کرد. 

صدیقی افزود: غنی هم از این سخنان ظریف استقبال کرده و گفته است که وزارت خارجه افغانستان این موضوع را دنبال خواهد کرد. 

برخی منابع خبری افغانستان نوشتند:  مقام‌های دیپلماتیک ایرانی در هفته‌های گذشته در سطوح مختلف، چندین بار با مقام‌های افغان از جمله محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان و همچنین عبدالله عبدالله دیدار و گفت‌وگوهایی داشته‌اند. 

طبق این گزارش، موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوها صلح و مقابله با ویروس کرونا خوانده شده است اما با توجه به بحران سیاسی که پس از انتخابات اخیر در افغانستان به بوجود آمد، برخی از تحلیلگران این کار را تلاش دیپلماتیک ایران برای حل اختلاف غنی و عبدالله می‌خوانند. 

اجماع منطقه‌ای برای صلح و آتش‌بس در افغانستان اکنون به موضوع مهمی از برنامه‌های دولت این کشور تبدیل شده است. 

 رئیس جمهوری آمریکا بتازگی اعلام کرد که قصد دارد به علت گسترش ویروس کرونا تمام نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند. چالشی که کرونا برای اقتصاد کشورهای جهان بوجود آورده است.  

 بنابراین اجماع منطقه‌ای در شرایط کنونی برای دولت و مردم افغانستان از یک طرف و کشورهای همسایه و منطقه از طرف دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =