شیوه‌نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات ابلاغ شد

تهران-ایرنا- دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در توییتی از ابلاغ شیوه‌نامه‌های جدید قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ویژه شیوه‌نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات مربوط به حریم خصوصی و اطلاعات شخصی از اطلاعات عمومی خبر داد.

حسین انتظامی در توییت خود نوشت: بعضی دستگاه‌ها در پاسخ متقاضیان اطلاعات می‌گفتند محرمانه است، در حالی که نبود! امروز شیوه‌نامه‌ای برای جلوگیری از این کار ابلاغ شد. البته کار مبنایی، اصلاح قانون اسناد محرمانه دولتی مصوب ۱۳۵۳ است که کمیسیون انتشار و دسترسی به اطلاعات به دنبال آن است.

 شیوه‌نامه مذکور شیوه نامه شامل ۱۲ بند است که در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قابل دسترس است.

این شیوه نامه برای کلیه موسسات عمومی مشمول قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، کلیه موسسات خصوصی ارائه‌دهنده خدمات عمومی و روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران قابل اجرا است.

تاکنون ۱۵ شیوه‌نامه مرتبط تدوین شده که ۹ شیوه‌نامه پس از طی مراحل حقوقی، ‏کارشناسی، تصویب در کمیسیون و تأیید رییس محترم جمهوری، ابلاغ شده است.

بر اساس ماده ۱۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تمامی مصوبات کمیسیون ذیربط، پس از ‏تأیید رئیس جمهوری لازم الاجراست. شیوه نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات مربوط به حریم خصوصی و اطلاعات شخصی از اطلاعات عمومی که بر اساس ماده ۱۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب ۱۳۸۷و آیین نامه‌های اجرایی آن، در تاریخ ۹۷/۱۰/۳۰ به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده بود پس از تأیید رئیس جمهوری لازم الاجرا می شد.

در نهایت این شیوه‌نامه در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ به تایید رئیس محترم جمهور رسید و جهت اجرا ابلاغ شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha