۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۸:۳۳
کد خبرنگار: 1029
کد خبر: 83768897
۰ نفر
مرمت اضطراری کاروانسرای تاریخی اراک کلید خورد

اراک - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: ۵۰۰مرمت اضطراری کاروانسرای تاریخی روستای کاروانسرای اراک با اعتبار ۵۰۰ میلیون ریال کلید خورد.

«محسن کریمی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این بنا تاریخی چندی پیش بدون مجوز قانونی به محل نگهداری احشام تبدیل شده بود که با پیگیری قضایی متصرفان بیرون رانده شده و عملیات مرمت و حفاظت از این بنای ارزشمند آغاز شده است.

وی اظهار داشت: حجم بارش‌های ۲ سال اخیر آسیب‌های زیادی به این بنای تاریخی وارد کرده و مرمت‌ غیر اصولی و دخل و تصرف‌ نیز در سال‌های گذشته روند تخریب را در این بنای تاریخی بالا برده است.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: برنامه میراث فرهنگی عملیات مرمت اضطراری در این کاروانسرا و واگذاری آن به بخش خصوصی برای کاربری های فرهنگی و گردشگری است.

کریمی افزود: کاروانسرای تاریخی روستای کاروانسرا از بناهای دوره صفویه است که به عنوان مکان استراحتگاه مسافران رونق داشته و جلوه‌های ویژه مهماری اصیل دوره صفویه را در خود دارد.

کاروانسراها بخش مهمی از هویت تاریخی کشور هستند که اغلب آنان در مسیر راه‌های اصلی کشور واقع شده‌اند و ویژگی‌های معماری آن‌ها بر مبنای اقلیم مناطق از شاهکارای هنر ایرانی است .

رونق کاروانسراها در دوره صفویه بوده است و از دوره پهلوی با ورود خودرو کم کم کاربری این مناطق رو به افول گذاشت.

بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۷۳ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha