رهاسازی حقابه زیست‌محیطی قمرود از سد ۱۵ خرداد تکمیل می‌شود

قم ـ ایرنا ـ قم ـ ایرنا ـ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: رهاسازی میزان باقی مانده از حقابه زیست محیطی قمرود از سد ۱۵ خرداد به میزان ۶ میلیون مترمکعب، در روزهای آتی پس از بارندگی ها و کاهش جریانات سطحی رودخانه انجام و تکمیل خواهد شد.

"احمد حاجی حسینی مسگر" روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا با اعلام این خبر افزود: قطع رهاسازی آب از سد ۱۵ خرداد به دلیل افزایش میزان بارندگی ها طی یک ماه گذشته و جریان آب سطحی در رودخانه قمرود و احتمال سرریز شدن کانال رودخانه در محدوده شهری است. 
مدیرعامل آب منطقه ای قم گفت: در اسفندماه سال گذشته نیز ۹ میلیون مترمکعب رهاسازی آب به منظور تأمین حقابه زیست محیطی رودخانه قمرود و همچنین مدیریت مخزن قبل از وقوع سیل احتمالی انجام شده بود. 
وی بر ضرورت تأمین حقابه زیست محیطی رودخانه قمرود به ویژه در پایین دست رودخانه تأکید کرد و گفت: باید از هرگونه برداشت آب برای سایر مصارف به ویژه کشاورزی از این حقابه زیست محیطی خودداری شود.
حسینی مسگر در پایان با بیان اینکه درحال حاضر حجم آب ذخیره شده در سد ۱۵ خرداد به بیش از ۱۰۳ میلیون مترمکعب رسیده است، تصریح کرد: ذخیره آب در سدهای ۱۵ خرداد و کوچری برای مدیریت منابع آبی استان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و باید همواره صرفه جویی و استفاده صحیح از منابع آبی را مدنظر قرار دهیم. 
گفتنی است از ۱۳ خردادماه سال ۹۸ نیز با افزایش حجم آب سد ۱۵ خرداد قم، رهاسازی حقابه زیست محیطی به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب و حقابه کشاورزی به میزان ۵ میلیون مترمکعب در رودخانه قمرود قم آغاز شد و تا ۳۱ شهریورماه ادامه داشت./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha