تشکیل کارگروه مشترک علمی و پژوهشی قوه قضائیه و ناجا

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه از تشکیل کارگروه علمی و پژوهشی مشترک میان قوه قضائیه و ناجا خبر داد و گفت: با تشکیل این کارگروه، ناجا و دستگاه قضایی در عرصه‌های مختلف می‌توانند به دستاوردهای ارزشمندی برسند.

به گزارش روز سه شنبه پژوهشگاه قوه قضائیه، سیدحجت‌اله علم‌الهدی در مراسم امضای تفاهم‌نامه با سردار احمدرضا رادان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی انتظامی با بیان اینکه مطالعات در پژوهشگاه قوه‌ قضائیه به صورت بنیادین، راهبردی، کاربردی و متناسب با نیازهای دستگاه قضا و بخش‌های مختلف قوه قضائیه در دستور کار قرار می‌گیرد، افزود: برای اجرایی شدن تحول در دستگاه قضایی، پژوهش‌های مطالعاتی و پشتیبانی علمی را در دستور کار داریم.
وی به همکاری‌های مشترک و اندیشه محور با مرکز مطالعات راهبردی ناجا تأکید کرد و اظهارداشت: مساله مهمی که در مطالعات پژوهشی در دستور کار قرار دارد، انجام این برنامه‌ها و مطالعات با پشتوانه‌های علمی است و در همین راستا رئیس قوه قضائیه به مذاکره، ارتباط و هم‌افزایی با مراکز علمی مختلف کشور تأکید کرده که خوشبختانه در این راستا گام‌های خوبی برداشته شده است.
علم الهدی با تاکید بر اینکه باید از جزیره‌ای عمل کردن فاصله گرفت، اضافه کرد: با سازمان زندان‌ها، دادستانی کل کشور و سازمان قضایی نیروهای مسلح و سایر نهادها وارد مذاکره و تعامل شدیم و علاوه بر آن، کارگروه‌های مشترکی با بخش‌های بیرون از دستگاه قضایی در راستای حل مسائل قضایی ایجاد و گام‌های مثبتی برداشته شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه پژوهشگاه قوه قضائیه به دنبال ترسیم الگوی ایرانی – اسلامی مبتنی بر مبانی دینی و  بر اساس واقعیات موجود در دستگاه قضایی است، ابراز امیدواری کرد با تشکیل کارگروه مشترک با مرکز مطالعات راهبردی ناجا، دستاورد ارزشمندی در این زمینه حاصل شود.
رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با بیان اینکه نگاه در پژوهشگاه، انقلابی و براساس تاکیدات رئیس قوه قضائیه، مبتنی بر مسائل علمی است، گفت: امیدواریم با همکاری مشترک، ناجا و قوه‌ قضائیه تراز انقلاب اسلامی در کشور به صورت ۱۰۰ درصد محقق شود.

نقشه تعاملات درونی و بیرونی ناجا تا پایان سال تدوین می شود
در ادامه این نشست، سردار احمدرضا رادان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا با بیان اینکه پژوهشگاه قوه‌قضاییه به دلیل بهره‌مندی از جوانان، بسیار با نشاط است، افزود: بخشی از اقدامات قوه‌ قضائیه، ارتباط نزدیکی با اقدامات ناجا دارد به این شکل که ماموریت نیروی انتظامی با وظایف و ماموریت قوه‌ قضائیه همسو است.
وی ادامه داد: در نیروی انتظامی در خصوص موضوعاتی مانند برخورد با مجرمان و آسیب‌های اجتماعی کارهای بسیاری شده است که می‌توان در پژوهش‌های علمی از آنها بهره‌مند شد.
رادان اضافه کرد: حدود سه سال است که نقشه راه آینده ناجا تدوین و تصویب شده است و در این زمینه چهار ورودی برای آن در نظر گرفته شده تا معماری ناجای آینده شکل گیرد.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا اظهارداشت: همچنین نقشه روابط و تعاملات درونی و بیرونی نیروی انتظامی در دست تدوین  است که تا کنون ۷۰ درصد آن انجام شده است و تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.
وی افزود: برای نخستین بار به دنبال تدوین مکتب نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستیم زیرا برای تحول، به مکتب احتیاج است و مکتب به معنای سبک و سیاقی است که نیروی انتطامی باید آن را دنبال کند.
این مقام مسئول در نیروی انتظامی بر آمادگی ناجا برای همکاری مشترک با پژوهشگاه قوه قضائیه در راستای آسیب شناسی جرایم تأکید کرد و افزود: در حوزه تحول، چابکی و انعطاف موضوعی مهم است و اگر چابکی نباشد سازمانی پرهزینه می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اقدام اخیر رئیس قوه‌ قضائیه در راستای اعطای مرخصی‌های گسترده به زندانیان همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: این اقدام رئیس قوه‌ قضائیه بسیار بزرگ و شجاعانه بود.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ناجا اضافه کرد: اگر این مرخصی‌ها داده نمی‌شد، ممکن بود فاجعه شکل گیرد.  
رادان گفت: در جایی مطرح شد که با این مرخصی‌ها سرقت‌ها افزایش یافت که در اینجا باید بگویم ممکن است برخی زندانیان آزاد شده مرتکب اقداماتی هم شوند اما دستاورد این اقدام بسیار مثبت‌ بود.
وی ادامه داد: اعطای مرخصی‌های اخیر به زندانیان با بخشنامه رئیس قوه قضائیه نشان داد می‌توانیم برای مقابله با بحران‌های دیگر هم آماده باشیم و درحقیقت این امر یک مانور و تمرین بود.
در ادامه این جلسه شاطری‌پور، رئیس پژوهشکده حقوق جزا و جرم‌شناسی پژوهشگاه قوه‌ قضائیه با بیان اینکه هم افزایی بین نیروهای انقلابی وجود دارد، افزود: بخشی از همکاری و تعامل مشترک بین قوه قضائیه و ناجا می‌تواند در زمینه استرداد دارایی از فسادهای اقتصادی باشد و با تشکیل کارگروه مشترک، ناجا در کنار دستگاه قضایی، موثر خواهد بود.
وی ادامه داد: شعار قوه قضائیه، «دستگاه قضای هوشمند، فعال و مشارکت محور» است و در این ارتباط اقدامات خوبی انجام شده است.
شاطری پور اضافه کرد: همچنین در بحث آسیب‌های اجتماعی به ویژه در مبحث کشف جرم و برخورد با آن، ناجا می‌تواند در کنار قوه قضائیه موثر واقع شود.
مرتضی خمسه رئیس اداره قوانین و مقررات پژوهشگاه قوه قضائیه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ایده را باید به محصول تبدیل کنیم افزود: باید در بحث پژوهش با همکاری ناجا گام موثری برداریم و اقدامات را عملیاتی کنیم. همچنین در راستای حقوق عامه که رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر آن تأکید کردند، می‌توانیم با همکاری ناجا موفق عمل کنیم.
وی گفت: همچنین می‌توان قوانین و مقررات را مرتبط‌سازی کرده و در این زمینه ناجا نیز همکاری لازم را با ما داشته باشد تا در راستای تدوین قوانین مورد نیاز دو مجموعه، همکاری مشترک داشته باشیم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha