آیا کوشکی و دلبر صاحب خانواده می‌شوند؟

تهران- ایرنا- کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده‌ای هستند که از سال ۱۳۹۳ در پارک پردیسان زندگی کردند و فروردین ماه ۱۳۹۹ به زادگاه خود یعنی توران بازگشتند که در روند این انتقال نتایج آزمایش‌های بالینی نشان داد هر دو یوز از لحاظ زادآوری سالم هستند، حال آیا می‌توان امیدوار بود که آنها صاحب خانواده شوند.

یوزپلنگ ها نسبت به سایر گربه‌سانان فرایند پیچیده تری در زادآوری دارند و از آنجا که یوزپلنگ آسیایی گونه ای در خطر انقراض است، بنابراین سازمان حفاظت محیط زیست با هدف تکثیر در اسارت دو یوزپلنگ نر و ماده به نام‌های "کوشکی" و "دلبر" را از سال ۱۳۹۳ در سایت تکثیر در اسارت پارک پردیسان نگه داشت تا شاید ناجی نسل خود شوند اما کارهای صورت گرفته بر روی آنها نتیجه نداد و در نهایت تصمیم بر این شد که هر دو به زادگاه خود یعنی توران در سمنان برگردند که این کار هم در فروردین ماه امسال انجام شد.

البته به جز کوشکی و دلبر یک ماده یوزپلنگ دیگر به نام " ایران " نیز در سایت تکثیر در اسارت پردیسان نگهداری می شد که آن نیز به همراه این دو به سمنان منتقل شد؛  ایران توله یوزپلنگ سه ساله‌ای است که در سال ۹۶ به طور غیررسمی از زادگاهش در پارک ملی توران خارج شده بود.

بنابراین اکنون دیگر دلبر ۱۰ ساله،  کوشکی ۱۳ ساله و ایران سه ساله به زادگاهشان برگردانده شدند تا شاید بتوانند با پیدا کرد جفتی مناسب نسل در حال انقراض خود را نجات دهند.

البته در روند این نقل و انتقالات حرف و حدیث های زیادی در زمینه نحوه اجرای آن پیش آمد که سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش با برگزاری نشستی خبری سعی در رفع این ابهامات داشت، همچنین انتقاداتی در خصوص انتخاب دامپزشکان این کار نیز شده بود که بر این اساس امروز سه شنبه بیمارستان دامپزشکی تهران که متخصصان آن جزو تیم انتقال یوزها بودند نیز نشست جداگانه ای برگزار کردند تا نقاط کور این انتقال را روشن کنند.

در این نشست پیام محبی رییس بیمارستان دامپزشکی تهران گفت: ابتدا نامه ای از سازمان حفاظت محیط زیست برای همکاری در انتقال یوزپلنگ های پارک پردیسان دریافت کردیم و ما نیز طبق وظیفه اجتماعی خود بدون دریافت ریالی هزینه، این کار را با یک تیم تخصصی و کامل انجام دادیم.

وی افزود: روند بیهوشی حیات وحش بسیار پیچیده است بنابراین برای کاهش استرس سعی کردیم محیط خلوت تر و آرام تر باشد و اگر تیم خبری حضور دارد دورتر از منطقه بایستند تا کار راحت تر انجام شود.

سرتیم انتقال کوشکی، دلبر و ایران ادامه داد: داشتن اطلاعات بالینی و کلینیکی از حیات وحش بسیار مهم است، اما متاسفانه درباره این گونه های ارزشمند دیتاهای چندانی در اختیار نبود از این رو بعد از بیهوشی تمام آزمایش های لازم انجام شد، از آنجا که در گذشته کوشکی یک عفونت حاد تنفسی و دلبر نیز عفونت رحمی داشت و عود هم کرده بود، بررسی ها را با دقت انجام دادیم.

وی افزود: کارکرد قلب، بینایی و شنوایی آنها مشکلی نداشت و شرایط نرمال بود همچنین تمام ارگان های تولید مثلی کوشکی و دلبر سالم بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به سالم بودن اندام های تولید مثلی در کوشکی و دلبر آیا احتمال زادآوری وجود دارد، گفت: شاید دلبر فعالیت های تخمدانی کافی را داشته باشد و کوشکی نیز اندام تناسلی سالمی داشته باشد اما با توجه به بالا بودن سن آنها نمی دانم که این اتفاق خواهد افتاد یا خیر، البته هر دو به معاینات بالینی بیشتری نیاز دارند.

رییس بیمارستان دامپزشکی تهران تاکید کرد: شاید حضور چند ساله آنها در محیطی مانند پارک پردیسان که هم آلودگی هوا و هم استرس داشته باعث شد که تا به امروز زاد و ولدی بین کوشکی و دلبر صورت نگیرد.

وی گفت: البته این سه یوز را نمی توان حیات وحش نامید چون آنها بیشتر عمر خود در اسارت گذراندند و دیگر نمی توانند کامل به حیات وحش برگردند در واقع می توان گفت که دستی شده اند و باید با منطق روش در اسارت با آنها رفتار کرد.

همچنین آذین توکلی جراح دامپزشکی و متخصص دندانپزشکی در این نشست گفت: بعد از انجام معاینات مشخص شد که یکی از دندان های نیش کوشکی شکسته است از آنجا که دندان به ویژه دندان نیش در گوشتخوران بسیار اهمیت دارد باید با تامل بیشتری به این مساله نگاه کرد.

وی افزود: مطالعه ای بر روی یوزپلنگ ها در آفریقا انجام دادند تا مشخص شود که چرا جمعیت آنها در حال کاهش است به نتیجه جالبی رسیدند که به شرایط دندان آنها بر می گردد یعنی زمانی که جیره غذایی آنها کم شود عضلات فک آنها تحلیل می رود و تغییراتی در دندان این گوشتخوران ایجاد می شود البته این شرایط برای گونه های در اسارت رخ می دهد و ممکن است در طولانی مدت برای آنها دردی ایجاد کند که این می تواند موجب بی اشتهایی شود.

وی اظهارداشت: اکنون که کوشکی در ناحیه دندان نیش مشکل دارد می توانیم با عصب کشی و ساخت تاج برای آن این مشکل را برطرف کرد چون دندان نیش برای گوشتخوران یک دندان استراتژیک است پس باید به گونه ای باشد که نشکند ازاین رو به اطلاعات بیشتری نیاز داریم و البته تمام تلاش ما این است که تا حد امکان این حیوانات کمتر بیهوش شوند.

همچنین شهاب الدین منتظمی مدیر کل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کوشکی، دلبر و ایران ذخایر ملی ژنتیک کشور هستند و به عنوان ثروتی برای آیندگان از ارزش بسیار زیادی برخوردارند.

وی افزود: با توجه به اینکه سن کوشکی و دلبر بالا است از این رو تصمیم گرفته شد تا به زادگاه اصلی خودشان یعنی توران در سمنان برگردند تا شاید از فرصت باقیمانده برای زادآوری استفاده کنند از این رو با همکاری متخصصان بیمارستان دامپزشکی تهران بدون پرداخت هیچ هزینه ای کار انتقال با موفقیت انجام شد.

وی اظهار داشت: با توجه به سالم بودن علائم بالینی کوشکی و دلبر، در زمینه زادآوری آنها نگاه خاصی خواهیم داشت. بنابراین مترصد فرصت هستیم تا به محض فراهم شدن شرایط کارهای تحقیقاتی و ارزیابی ها را انجام دهیم تا اطلاعات بیشتری از این گونه های ارزشمند به دست آوریم.

منتظمی گفت: تلاش می کنیم در این فرایند تا حد امکان روند بیهوشی کمتر شود چون هر بیهوشی ریسک خودش را دارد و اگر بتوانیم این ریسک ها را به حداقل برسانیم و مطمئن شویم که بیهوشی خطری برای آنها ندارد اطلاعات را کامل خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: درست است که دلبر از لحاظ زادآوری سالم است اما چون سنش بالا است از این رو ممکن است باردار شدن سلامتی این ماده یوز را تهدید کند، تمام اینها پارامترهایی است که نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

منتظمی تصریح کرد: این سه قلاده یوزپلنگ حکم طلا را برای ما دارند بنابراین حیف است که از دست بروند و چون اطلاعات تولید شده قبلی به گونه ای نبود که بتوانیم در کنار این اطلاعات جدید قرار دهیم پس به کارهای تحقیقاتی بیشتری نیاز داریم.

وی درباره هزینه کرد این انتقال گفت: برای این انتقال هزینه ای متوجه سازمان حفاظت محیط  زیست نشد؛ البته سازمان محیط زیست در بحث حفاظت از حیات وحش از هیچ هزینه ای دریغ نمی کند و حتی رییس سازمان تاکید کرد که در زمینه هزینه برای حفاظت از این سه یوز هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده ای هستند که به ترتیب ۱۰ آذر ١٣٩٣ از پناهگاه حیات وحش میاندشت و ۱۱ آذر ١٣٩٣ از ذخیره گاه زیست کره توران به پارک پردیسان تهران منتقل شدند، این دو گونه ارزشمند با هدف تکثیر در اسارت و انجام تحقیقات بر روی رفتار گربه‌سانان به این مکان منتقل شدند.

کوشکی یوزپلنگ نر، بهمن ماه ۱۳۸۶ در ۴ ماهگی و دلبر یوزپلنگ ماده فروردین ۱۳۹۰ در سه ماهگی به اسارت در آمدند.  

ایران توله یوزپلنگ سه ساله‌ای است که در سال ۹۶ به طور غیررسمی از زادگاهش در پارک ملی توران خارج شد و در پارک پردیسان نگهداری می‌شد و فروردین امسال به همراه کوشکی و دلبر به زادگاهش بازگشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha